e
sv

Z Kuşağı Ne Anlama Gelir ve Kimleri Kapsıyor?

Son dönemlerde sıkça duyduğumuz generation Z olarak da adlandırılan Z Kuşağı özellikleri nelerdir ve kimler bu kuşağa mensuptur?
Z Kuşağı
avatar

Irfan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Her dönemin kendine göre özellikleri ve dinamikleri var. Sizler de yetiştiğiniz döneme bağlı olarak bazı özellikleri ister istemez kazanmadınız mı? 60 kuşağı, 70’ler, 80’ler, 90’lar gibi dönem isimleri yanında Z kuşağı diye bilinen bir kuşaktan da söz ediliyor.Demograf ve araştırmacılar tarafından Gen Z ile isimlendirilen Z kuşağı ne anlama geliyor, hangi özellikleri taşıyor, Z kuşağını farklı kılan ne gibi sorulara yazımızda yanıtlar vermeye çalışacağız.

Jenerasyonlar

Z kuşağı, 1990’ların ortasından günümüze dek doğanları içine alan gruptur. İş, siyaset, eğitim gibi alanların da ilgi alanına girmiş olan bu kuşak için teknolojinin kucağına doğmuş olan bir nesil olarak ifadesi de kullanılır.

Z Kuşağının Genel Özellikleri

Bu kuşağı genel özellikleri arasında, analitik ve hızlı düşünme başta sayılır.Bu metotları başarılı biçimde kullanabilen Z Kuşağı üyeleri, bu özelliklerini bireysellikten öteye geçmeden kullanmaktadır. Dikkat çeken özelliği, takım çalışmalarına bu nedenle yatkın olmamalarıdır. Kendisine olan öz güveni oldukça yüksek olan internet kuşağı mensupları, özgürlüğüne düşkündür ve bağımsızlıklarına önem verir.

Z Kuşağı Özellikleri

Araştırmalar onların özellikleri için oldukça fazla fikir veriyor. Modern kuşağın üyeleri,  ailelerinin onlara değişik baktıkları gerçeği üzerinde fikir sahibidir. Cinsiyet eşitliği ve LGBTI konularında açık görüşlere sahip olsalar bile göç gibi konularda daha muhafazakar bir yapıya sahiptirler. Dijital teknoloji gelişmelerinde dünyaya gelip bu ortamda büyüyen bu kuşak, bu teknolojiyi çok iyi kullanıyor. Sosyal konulara ilgisi de oldukça fazla olan nesil, bunu internet ve sosyal medya üzerinde etkin biçimde gösteriyor.

Küresel nüfus içinde önemli bir paya sahip olan Z kuşağı üyeleri, şirketlerin olduğu kadar siyasilerin de ilgisini çekiyor.Oran olarak dünya nüfusunun 2 oranında bir bölümünün Z kuşağından olduğu biliniyor. Dijital teknolojiler ile değişmekte olan dünyaya gelmiş olan bu kuşak, başlıca haber kaynağı olarak sosyal medya tercihinde bulunuyor. Üyelerinin yükseköğretim görenlerinin oranı oldukça yüksek ve başarılı bir nesil olarak biliniyor.

Z Kuşağı Özellikleri

Modern kuşağın üyeleri, kariyer odaklı ve onlar için mümkün olmayan herhangi bir şeyin olmadığına inanıyorlar. Çalışma yaşamına henüz girmeye başlayan bu nesil, girişimci yapılarıyla adından söz ettirecek gibi görünüyor. İçerisinde bulundukları çeşitli sosyolojik gruplarla ilişki kurmada başarılı olduklarını gösterdiler. Özellikle hak arama konularında diğer kuşaklardan daha başarılılar. İnternet kuşağı olarak gösterilen Z kuşağı, yeni seçimlerde de belirleyici olacağından kalabalık nüfusuyla siyasilerin hedefinde olan bir nesildir.


Sıradaki içerik:

Z Kuşağı Ne Anlama Gelir ve Kimleri Kapsıyor?