e
sv

Ülkemizde En Çok Okunan Kitaplar

Sizler için kitap satış sitelerindeki verileri baz alarak hazırladığımız ülkemizde en çok okunan 7 kitap...
Ülkemizde En Çok Okunan Kitaplar
avatar

Aysel Gozey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de kitap okuma oranları düşük olarak bilinse de kitap satan internet siteleri bunun böyle olmadığını gösteriyor ve ülkemizde en çok okunan kitaplar listeleri oluşturarak kitap alacaklara en çok tercih edilen kitaplar arasından tavsiyelerde bulunuyor. Biz de bu sitelerde bulunan istatistikleri inceleyerek ülkemizde en çok okunan kitapları ve konularını inceledik.

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar

Kitap okuma oranının her geçen gün arttığı ülkemizde okurların kitap tercihlerini daha önce en fazla okunan kitaplar listeleri çok fazla etkiliyor. Okurlar bir kitabın daha önce çok okunan bir kitap olduğunu öğrendiğinde mutlaka o kitabı okumayı düşünüyor. Bizler de kitap tavsiyesi isteyen okurlar için ülkemizde en çok okunan kitaplar listesini oluşturduk.En çok okunan 7 kitap listemize birlikte bakalım;

Listemizde ki kitapların sıralaması kitap satış platformu olan İdefix, Kitap Yurdu ve D&R platformunda ki verilere bağlı olarak oluşturulmuştur.

1 – Bir Ömür Nasıl Yaşanır – İlber Ortaylı

Ülkemizin en çok okunan kitapları listemizin ilk sırasında İlber Ortaylı tarafından yazılan Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı bulunuyor. 2019 yılında okurların karşısına çıkan bu eserde İlber Ortaylı’nın hayat tecrübeleri kendisi tarafından anlatılıyor. Eserde bir bireyin çocukluk çağından ölümüne kadar ihtiyacı olan çözümlere nasıl ulaşacağı aktarılıyor.

2 – Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory  Petrov

Çok okunan kitaplar arasında ilk sırada yer alan bu eserde sürekli değişen neslin kendisine ait ihtiyaçlar, söylemler ve talepler ortaya çıkardığını anlatıyor. Gazi Mustafa Kemal’i oldukça etkileyen bu eserin o dönemde okullarda ve askeriyelerde okutulması Gazi Mustafa Kemal tarafından istenmiştir.

3 – Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

Son yılların en çok satan kitapları arasında yer alan bu eser yazarın en önemli eseri olarak kabul edilir. Yazarın hayat hikayesini anlattığı bu romanı çocukluğunda yaşadığı sıkıntılı dönemleri okurlara aktarıyor. Yoksullukla geçen bir çocukluğun ümit dolu hikayesini anlatan bu eser ülkemizde en çok okunan eserler arasında yer alıyor. Eser toplamda 135 baskı sayısına ulaşmış durumda.

4 – Simyacı – Paulo Coelho

1988 yılında yayınlanan bu eser ülkemizde binlerce Dünya’da ise 7 milyon satış rakamına ulaştı. Bir çobanın İspanya’dan Mısır piramitlerine hazine aramaya gidişini anlatan bu eser bir çobanın umut dolu hikayesini konu ediniyor. Bu eser toplamda 149 baskı görmüş bir eser.

5 – Zamanın Kısa Tarihi – S. Hawking

Ülkemizde en çok okunan kitap listesi  arasında ki en fazla okunan bilimsel eser insanlığın yetiştirdiği en büyük bilim adamlarından olan Stephen Hawking’in 9 milyon satan ve 40’tan fazla dile çevrilen eseridir. Eserde 1988 yılından itibaren gerçekleşen bilimsel yenilik ve gelişmeler anlatılıyor. 72 baskı sayısına ulaşan eser Hawking’in en önemli eserlerinden birisi.

6 – Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Türkiye’de en çok okunanları  arasında 6. Sırada yer alan bu eser 1960 yılında satışa sunulmuştur. Bu eserde Amerika’da ki ırklar arası eşitsizlik, ayrımcılık ve ırkçılık küçük bir çocuğun hayat hikayesi üzerinden aktarılıyor. Ülker İnce tarafından dilimize çevrilen bu eser Pulitzer ödülü olan bir eser. 29 baskıya ulaşan bu eser 2014 yılında düzenlenerek yeniden piyasa sürülmüştür.

7)   Türkiye’de En Çok Okunan İyi Kitaplar  –  Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Türkiye’de en çok okunan yazarlar arasında olan John Steinbeck ’in en önemli eserlerinden olan bu eserde; Birisi çok güçlü diğeri de çok zeki olan iki erkek tarım işçisinin dostluğunun anlatıldığı eserde dayanışma, birlik ve beraberlik ile dostluk bağlarına vurgu yapılıyor. Kitapta ayrıca insanların doğa ve toprakla olan ilişkileri de konu alınıyor. 2015 yılında yayınlanan bu eser 18. Baskısına ulaşmış durumda.

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar

Ülkemizde en çok tercih edilen kitaplar satış sitelerinde ki verilere göre oluşturduğumuz ülkemizde en çok okunan kitaplar  listemizin sonuna geldik. Listemizin kitap tavsiyesi isteyen kitapseverlere faydalı olmasını diliyoruz.

Yazımızı Harry Truman’ın bu güzel sözüyle sonlandırıyoruz.

‘‘ Her okur bir lider değildir, fakat her lider bir okur olmalıdır.’’

İlginizi Çekebilir: Tiyatro Sanatı Nasıl Ortaya Çıktı 


Sıradaki içerik:

Ülkemizde En Çok Okunan Kitaplar