e
sv

Totaliter Rejim Nedir?Otoriter Rejim ile Farkları Nelerdir?

Günümüzde örneklerine hâlen rastladığımız otoriter ve totaliter rejim ne anlama gelmektedir?Farkları ve özellikleri nelerdir?Detayları ve geçmişten günümüze başlıca örnekleri...
Totaliter Rejim Ne Anlama Gelmektedir?
avatar

Irfan

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Özellikle muhalefette olanların iktidarda olanları eleştirmek amacıyla kullandığı sözler arasında totaliter rejim yönünde adımlar atıldığını sıkça duyabiliyoruz.Bu konuda yaşanan sıkıntıları ifade eden otoriter ya da totaliter rejim gibi ifadelerin belli dayanakları bulunuyor. Zaman zaman bu rejim türlerinin diktatörlük ile özdeşleştiğini bile görebiliyoruz. Totaliter rejim nedir ve totaliter rejimin özellikleri nelerdir gibi sorulara yazımızda yanıtlar vermeye çalışıyoruz.

Totaliter Ne Demek?

Fransızca kökenli olan “totus” kelimesinde türeyen totaliter kelimesi, ilk olarak İtalyan diktatör Benito Mussolini tarafından faşist İtalyan yönetimini tanımlamak için “totalitario” olarak kullanılmıştır. Otoriter rejimlerde tek bir kanun koyucu kişi, grup yada komitenin egemenliği söz konusu olurken, totalitarizm kavramının daha çok demokrasi ile yönetilen rejimlerde ifade edildiğini görebiliyoruz.

Totaliter Ne Demek?

Halkın egemenliğine dayanan ve seçme özgürlüğünün bulunduğu demokrasilerde, yaşayan tüm insanların tüm ulus üzerinde bir gücü olduğu gibi kaderini de yaşayan çoğunluk belirlemektedir. Aslında otoriter yada totaliter rejimlerin, bunun tam tersi olduğunu söylemek mümkündür. Bunun tam tersi otoriter ve totaliter yönetim şeklidir. Bu tür yönetimde tüm ulusu yöneten sadece bir kişi veya bir grup vardır. Totaliter rejim kavramı için benzeri olan otoriter rejim kavramını da öğrenmekte yarar vardır.

Totaliter ve Otoriter Rejim Nedir?

Yönetim gücünün tek bir kişi (diktatör), grup (cunta) yada tek bir siyasi parti tarafından ele alındığı rejimleri otoriter rejim olarak ifade edebiliriz. Totalitarizm yada diğer bir deyişle totaliter rejim için ise, otoriterliğin aşırı radikal türü denebilir. Bu rejimde, milletin sosyal ve ekonomik yapısı hükumetin kontrolü altında da olmaz. Bu rejimlerde, diktatör ya da gücü elinde bulunduran kişinin insanlar üzerinde etkisi ve karizması son derece etkilidir. Hatta bu kişinin peygamber gibi görüldüğü de olur. Lidere karşı derinden bağlılık ve söylediği her şeyi koşulsuz uyma eğilimi hakimdir. Stalin, Mussolini ve Hitler totaliter liderlere örnek olduğu gibi; o dönemin totaliter ülkeleri totaliter rejim olarak görülebilir. Totaliter rejimin görüldüğü ülkelerde lider yada diktatör, ülkeyi dilediği gibi yönetebilme yetkisine sahiptir. Toplum ile lider arasında ortak bir ideoloji bağı bulunur ve bu bağ lideri takip etmeyi gerektirir. Liderin zaman içinde ilahi bir varlık olarak görüldüğü de görülür.

Totaliter ve Otoriter Rejim Nedir?

Totaliter ve Otoriter Rejim Arasındaki Farklar

Her iki rejim de bireysel düşünceye ve eylem özgürlüğünü engellemektedir.Totalitarizm bunu vatandaşlarının üzerinde tam kontrolle,otoriter rejim ise körü körüne boyun eğmesi ile sağlamak ister.Totaliter devletlerde sosyal örgütlenmeler hoş karşılanmazken,otoriter devletlerde bir nebze de olsa serbestlik sağlanır.Bunun yanısıra totalitarizm de istenilen bir hedef ulusu zorla seferber ederek kazanılmak ister.Otoriter rejimlerde ise bunu sınırlı ve kapalı bir şekilde yapar.

Totaliter Rejim Ülkeleri

Totaliter rejim hangi ülkeler sorusu bu konuyu araştıranlar için gerçekten merak konusudur.Peki totaliter devlet örnekleri teşkil eden tarihten günümüze bazı ülkeler ve liderleri şunlardır:

Günümüzde hayatta kalan tek totaliter rejim Kuzey Kore’dir.

Totaliter Rejimin Özellikleri

 • Tek kişi, tek lider, tek parti gibi ögelerden biri gücü elinde tutar.
 • Devlet her şeyin sahibi ve efendisidir (bireyler onun için yaşar)
 • Devlet militar bir güç halindedir.
 • Hayal ve ütopya olarak görülecek ideolojiler geliştirilerek gelecek vaadi yapılır.
 • Zorunlu nüfus kontrol politikaları uygulanır.
 • Medya organlarında koşulsuz bir egemenlik elde tutulur.
 • Bazı totaliter rejimlerin ortak özelliği olarak silah gücü ve egemenliği de görülebilir.
 • Ekonomiden bürokrasiye kadar her alanda merkezi bir yönetim söz konusudur.
 • İnsanlara sürekli olarak totaliter rejimi destekleyen propagandalar sunulur.

1984 Romanı ve Totalitarizm

George Orwell’in ünlü kitabı 1984 tam da bu konu ile ilgili güzel bir örnek olabilir.”Büyük Birader Sizi Gözetliyor” deyimi ile hafızalara kazınan romanda totalitarizmle yönetilen bir dünyanın ne kadar karanlık ve ürkütücü oluşu anlatılıyor.

Totalitarizm İle İlgili Diğer Kitaplar

 • Hannah Arendt – Kavramın Kökeni 
 • Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya
 • Franz Kafka – Dava

Kaynakça:


Sıradaki içerik:

Totaliter Rejim Nedir?Otoriter Rejim ile Farkları Nelerdir?