e
sv

Sinüs Bradikardisi Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Sinoatriyal düğüm sinyalinin normalin altında olmasına yani dakikada 60 atımın altında olmasına Sinüs Bradikardisi denir.
Sinüs Bradikardisi
avatar

Irfan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kalbimizde bulunan bazı özel hücre grupları elektriksel iletimi,uyarı oluşumunu ve miyokardiyal kasılmaları sağlar.Bu kasılma ve elektriksel iletimler kalbin sağ kulakçığının üst ve arka(Sağ Atriyal Superior ve Posterior) kısmında yer alan Sinoatriyal düğümde başlar.Normalde Sinoatriyal düğüm sinyali dakikada 60 ila 100 arasındadır.İşte bu değerlerin normalin altında olmasına yani dakikada 60 atımın altında olmasına Sinüs Bradikardisi denir.

Bradikardi

Bradikardi – Mayoclinic sitesinden çeviri yapılmıştır.

Bradikardi Ciddi Bir Durum mudur?

Kalbin vüduca kan pompalaması ile birlikte hücrelere ve dokulara gereksinimi olan oksijeni ve enerjiyi iletmesi gerekir.Sinüs Bradikardisi ile birlikte kalbin atım sayısı azalır.Bu da doku ve hücrelere gönderilen oksijen ile enerjinin azalması anlamına gelir.

Birçok kişide semptomlara neden olmayan Sinüs Bradikardisi durumu söz konusudur.Bu normal bir olaydır ve herhangi bir kalp problemi olduğu anlamına gelmez.Özellikle yaşlılarda,derin uyku sırasında ve sporcularda sinüs bradikardisi olağan karşılanır.Ancak kişide özellikle fizyolojik değişikliklere yol açan durumlarda ciddi bir durum olabilir.

Bradikardi Nedenleri

 1. İlerlemiş yaş,
 2. Hasta Sinüs Sendromu,
 3. İnflamatuar Kalp Hastalıkları,
 4. Doğuştan olan kalp rahatsızlıkları,
 5. Kalp Krizi(Myokard Enfarktüsü),
 6. Obstrüktif Uyku Apnesi,
 7. Sinoatriyal düğümü ve kalp atışını etkileyen ilaçlar(Beta Bloker,Kalsiyum Kanal Blokerleri),
 8. Hipotiroidi,hipoglisemi,hipotermi,
 9. Intrakraniyal basınç,
 10. Miyonitik Distrofi,
 11. Elektrolit Dengesizliği

Sinüs Bradikardisi şu durumlarda normal olarak karşılanabilir ve fizyolojik sinüs bradikardisi olarak adlandırılır.

 1. Aşırı fiziksel aktivite,
 2. Kusma ve öksürme,
 3. Soğuk su ile ani temas ve hipotermi

Hasta Sinüs Sendromu

Kalbimizin doğal pili olan sinüs düğümü elektriksel uyarının başladığı yerdir.Aktiviteye,duygulara göre elektriksel uyarı ile kalp hızı uyum içerisindedir.Örnek vermek gerekirse spor esnasında ya da değişen duygularda artan kalp hızı daha sonra sonra uyumlu bir şekilde yavaşlamaya başlar.Ancak genellikle yaşlılarda görülen bu hastalıkta spor veya farklı duygularla kalp hızı ya aniden artar ya da aniden azalır.Hatta uzun duraklamalar da bu duruma eşlik eder.Yani kısacası kalp hızı anormaldir.

Hastalığın teşhisi EKG,Holter EKG,Ekokardiyografi(EKO) ve Efor Testi ile konabilmektedir.Hasta sinüs sendromunun bilinen tek tedavisi kalp pili(pacemaker)dir.

Bradikardi Belirtileri

Baş Dönmesi Bradikardi

 1. Baş dönmesi,sersemlik hissi,
 2. Herhangi bir fiziksel aktivite sonucu çabuk yorulma,
 3. Nefes darlığı,
 4. Gögüs Ağrısı,
 5. Bayılma(Senkop)

Komplikasyonlar

 1. Sık sık senkop öyküsü,
 2. Kalp yetmezliği,
 3. Ani kardiyak arrest ve ölüm

Kimler Risk Altındadır?

 1. Koroner arter hastalığı bulunanlar,
 2. Diyabet hastaları,
 3. Hipertansiyon hastaları,
 4. Kalp kapak hastaları,
 5. Kardiyomiyopati yani kalp kası bozukluğu bulunan hastalar,
 6. Sigara,alkol ve uyuşturucu kullananlar

Bradikardi Teşhisi

Hastanın durumu öncelikle fiziksel muayene ve detaylı bir öykü ile belirlenmelidir.Teşhisi için yapılması gereken başlıca işlem elektrokardiyografisinin (EKG) çekilmesidir.Bu tek başına teşhisi koymak için yeterlidir.Ancak altta yatan nedenlerin tam olarak belirlenmesi için kan testleri,uyku apnesini teşhis etmek için Polisomnografi,ekokardiyografi,ritim holter testi ve efor testi yaptırılabilir.

EKG ile Teşhis

EKG’de şu durumlara dikkat edilir.

Bradikardi EKG

Bradikardi EKG

 1. Düzenli R-R aralığı
 2. Hızın dakikada 60’ın altında olması
 3. QRS kompleksinin birbirine benzer ve dar olması(0.12 saniyeden kısa)
 4. Ayrıca QT aralığı uzayabilir.

Bradikardi Tedavisi

Sinüs bradikardisi kalp hızı dakikada 50 atımın altına inmedikçe ve hipoperfüzyona neden olmadıkça spesifik tedavi gerektirmez.Ancak anstabil ve semptomlar görülen kişilerde tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Teşhis konulmuş kişiler için öncelikle altta yatan nedenlere göre tedavi yapılmalıdır.Hipotiroid,uyku apnesi,inflamasyon gibi durumlar sinüs bradikardisine neden olabileceği için bu nedenlere yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Beta bloker ve kalsiyum kanal blokeri gibi ilaçlar durumu daha da ciddileştirebilir.Gerekli durumlarda doktor bu ilaçların kullanımını azaltabilir ya da tamamen kesebilir.

Sık ve şiddetli sinüs bradikardisi olan kişilerde kalp pili kaçınılmazdır.Kalbin normal elektriksel iletimini sağlamak için yardımcı olur.

Bradikardi Evde Tedavi

Bradikardi gibi kalp hastalıklarını tedavi etmede öncelikli yapılması gereken yaşam tarzını değiştirmekten geçmektedir.İlerlememiş bradikardi evde tedavi edilebilir.İşte bunun için bazı öneriler:

 • Kalp sağlığına uygun diyet yapmak çok önemlidir.Önemsiz görünen bazı vitamin ve minerallerin eksikliği ciddi kalp sorunlarına sebep olabilmektedir.Magnezyum,L-Karnitin,Koenzim-Q10 dışarıdan güvenilir olması halinde takviye olarak alınabilir.Bunun dışında kalp sağlığını olumlu bir şekilde etkileyen Omega-3 yönünden zengin besinlerde mutlaka tüketilmelidir.
 • Sebze,meyve,kuruyemiş,fasulye,yağsız et,balık ve kepekli tahılları içeren besinleri tüketmek faydalı olacaktır.
 • Alkol,sigara,tuz,doymuş yağ ve şekerden olabildiğince uzak durulmalıdır.
 • Güzel bir uyku kalp sağlığını olumlu etkiler.Ancak uyku apnesi gibi durumlar özellikle bradikardiye neden olabildiğinden kesinlikle buna yönelik önlemler alınmalıdır.Uyku apnesi durumu ile karşı karşıya kalanlar başını yükseltmekle birlikte odanın nem ve sıcaklığını da ayarlayabilirler.
 • Günlük egzersiz yalnızca bradikardi değil diğer tüm kalp hastalıklarını da önleyici rol üstlenmektedir.Günlük sadece 30 dakika yapılacak olan egzersiz ile hem kalp sorunlarınıza hem de buna sebep olabilecek strese çözüm bulmuş olucaksınız.

Tüm bu uygulamalar (özellikle beslenme ve ilaç kullanımı) bir uzmana danışılmalı ve özel bir program dahilinde yapılmalıdır.

Bradikardi Acil Protokolü

Sinüs Bradikardisi Algoritma

Kaynakça:


Sıradaki içerik:

Sinüs Bradikardisi Nedir?Belirtileri Nelerdir?