e
sv

Sarılık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sarılık hastalığı vücuttaki bilirubin seviyesinin artmasıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür.Peki sarılık belirtileri nelerdir?
sarilik-duvar
avatar

Irfan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sarılık hastalık değil bir hastalık belirtisidir. Kan bilindiği üzere kırmızı renktedir ve bilirubin ise sarı renktedir. Vücuttaki bilirubin seviyesinin artmasıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Halk arasında hepatit B olarak da bilinir. Kan yoluyla ya da cinsel yolla bulaşabilir. Karaciğere bağlı olarak değerlenip inip çıkmasıyla hastaya teşhis konulur. Bu hastalık farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir ve her yaş gurubunda görülebilir. Karaciğer kaynaklı bu hastalığın içerisinde bu virüs bazı hastalarda kendini gizler belirtiler göstermez. Diğer önemli bir ayrıntı ise taşıyıcı hastalar bu hastalığı diğer kişilere de bulaştırabilir.

Sarılık Hastalığının Çeşitleri

Sarılık hastalığın bazı çeşitleri vardır. Yeni doğan sarılığı 10 bebekten 6’sında görülür. Yeni doğan sarılığı anne karnında ya da doğumdan sonraki süreçte hastalık bebekte ortaya çıkabilir. Anne sütü bebeğin sarılığa yakalanma riskini minimum seviyeye indirir. Bebeklerde ki sarılık anne sütünden dolayı olduğu için bu sarılık 2 ya da 3 ay görülebilir. İdrar ve kan tetkikleriyle ortaya çıkan bu hastalığın bazı belirtileri vardır. Anne babalar bu belirtileri bazen fark edilemeyebilir.

Sarılık Hastalığının Belirtileri

Sarılık belirtileri şunlardır;

 1. Gözlerde sararma
 2. Ağız içinde sararma
 3. Derin uyku hali
 4. İdrarda koku
 5. Dışkı renginde değişiklik (açık renk)
 6. Ani kilo kaybı
 7. Vücudun belli yerlerinde baş, gövde, kol ve bacaklarda sararma
 8. Kaşıntı ve döküntü.
Sarılık Belirtileri
Sarılık Belirtileri

Yukarıda saydığımız belirtiler doğrultusunda bu hastalığı tedavi etmek amacıyla hastanın testleri yapılıp yatış işlemi gerçekleştirilir. Sağlık çalışanları tarafından ışın tedavisi ve diğer gerekli tedaviler uygulanıp hasta sağlığına kavuşturulur.

Daha önceden de belirtildiği üzere bu sarılık sadece yeni doğan bebeklerde değil karaciğerden kaynaklı hastalık türü olduğu için tüm yaş gurubunda hastalığa bağlı olarak sarılık görülebilir. Bu durum başka hastalıklarında belirtisi olabilir. Belirtiler farklılık gösterebilir. Birbirine karıştırılmamalıdır. Karaciğere bağlı olarak ilerleyen ve dışkı yoluyla atılan bilirubin seviyesindeki artış ve düşüşe sebep olan bazı etkenler vardır.

 • İlaç kullanımı
 • Alkol tüketimi
 • Karaciğer rahatsızlığı
 • Pankreas kanseri
 • Kronik rahatsızlığı bulunan hastalarda görülme riski daha fazladır.

Yeni doğan bebeklere oranla hastalığın belirtileri benzerlik gösterir. Yetişkinlerde karaciğerin iltihaplanması sonucu vücudun reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkar. Gözlerde başlayan sarılık yavaş yavaş bütün vücuda yayılır. İlk önce baş çevresinde sararmalar görülür. Daha sonra ellerde, kollarda devam eden sarılık karın ve bacaklara kadar ilerler. Bununla birlikte hastada kaşıntı ve döküntüler meydana gelir. Yapılan araştırmalara göre bazı hastalarda hiç reaksiyon vermeden sinsice ilerlediği görülmüştür. Aşırı alkol tüketimi ya da karaciğer kanseri karaciğerde hasar oluşmasına sebep olabilir ve buda sarılık belirtileriyle kendini gösteredebilir. Diğer bir sebep ise kırmızı kan hücrelerinin normalden daha farklı ve hızlı çalışması sonucunda da sarılık meydana gelebilir.

Hastalığının Nedenleri

Hastalığın ortaya çıkmasında etken olan nedenler araştırılıp gerekli testler yapıldıktan sonra vücuttaki bilirubin atılması için gerekli tedavi ve ilaçlarla hasta sağlığına kavuşturulur. Doktorun uyguladığı tedavi ve ilaçlar doğrultusunda tedaviye devam edilmeli aksi taktirde reçetesiz ilaç kullanımından kaynaklı yan etkilerle hastalığın seyri olumsuz önde etkilenir.


Sıradaki içerik:

Sarılık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?