e
sv

Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Özellikle bankacılıkla ilgili işlemlerimizde karşılaştığımız provizyon terimi ne anlama gelmektedir?Provizyondaki işlem iptal edilebilir mi?
Provizyon Nedir?
avatar

Irfan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bekleyen provizyon ifadesi kredi kartı ile yapılan alışverişler sonrasında genellikle internet bankacılığı ve mobil uygulamalarda görülen bir ibaredir. Herhangi bir internet alışverişi sonrasında ya da pos cihazını kullandıktan sonra mobil uygulamaya girip hesap hareketlerinizi incelediğiniz takdirde burada bekleyen provizyon ifadesini görürsünüz. Kelime anlamı tam olarak bilinmediği için insanlar bu durumla karşılaştığı zaman telaşlanıp müşteri hizmetlerini arayabiliyor. Bekleyen provizyon ifadesini en iyi şekilde anlatmak gerekirse; bankalar yaptığınız işlemden sonra bu işlemin doğruluğunu denetliyor şeklinde açıklayabiliriz. Bu denetleme süreci sona erene kadar yaptığınız işlemler, hesap hareketlerinde provizyondaki işlemler ya da bekleyen provizyon olarak yer alacaktır. Endişe edeceğiniz hiçbir durum yoktur.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon sözlük anlamına bakıldığı zaman ön onay anlamına gelmektedir. Özellikle internet alışverişleri sonrasında bankalar bu satın alım işlemini gözden geçirmek için provizyona alırlar. Yapılan bu işlemin sizin tarafından yapılıp yapılmadığı doğrulanır, kartınızın çalınıp çalınmadığı kontrol edilir ve ardından provizyondaki işleminiz normal hesap hareketlerinde yer alır. Hesap hareketlerinize baktığınızda anormal bir durum görünmüyorsa ve işlemi yapan kişi siz iseniz bu konuyu hiç önemsememeniz gerekiyor. Burada vermemiz gereken başka bir bilgi ise provizyondaki işlemler kart limitinizden düşmektedir. Yani onay alınsa da alınmasa da para hesabınızdan çıkmış toplam tutarınızdan düşülmüş şekildedir.Provizyon süreci geçtikten sonra hesap özetinize yansıyacaktır.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir

Provizyonda Bekleme Süresi Ne Kadar?

Provizyonda bekleyen işlemlerinizin denetimden geçmesi aşağı yukarı bir günü bulacaktır. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden işleminizin hesap özetine yansıyıp yansımadığını, hala provizyonda beklediğini görebilirsiniz. Yine de konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Eğer provizyondaki işlemi siz yapmadıysanız ve kartınızın çalınma gibi bir durumu söz konusuysa hemen müşteri hizmetlerini arayıp, işlem provizyondan çıkmadan iptal ettirebilirsiniz. Şüpheli işlem bildirme kısmından provizyondaki işlemin size ait olmadığını müşteri temsilcisini aktardığınız takdirde kartınızdan çekilen tutar gerekli incelemelerin sonucunda tekrar hesabınıza aktarılacaktır. Burada önemli olan bir diğer husus; eğer işlem POS cihazından yapıldıysa ve POS cihazı başka bir bankanın POS cihazı ise provizyon işlemi iki güne kadar uzayabilmektedir.

olup olmadığın kart hareketlerinde banka hesabında kadar sürer kredi kartında provizyon süresi provizyonda bekleyen işlem gün sonuna kadar provizyondayken iptal kart bilgilerini


Sıradaki içerik:

Bekleyen Provizyon Ne Demek?