e
sv

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bölerek çalışma olarak da bilinen pomodoro tekniği, zaman yönetimi konusunda oldukça başarı sağlamaktadır.İşte, detaylar...
Pomodoro Tekniği Nedir
avatar

Aysel Gozey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pomodoro Tekniği, zamanı verimli kullanmak isteyen kişilerin tercih ettiği etkili çalışma yöntemlerinden biridir. Günümüzün en değerli şeylerinden biri zamandır. İnsanlar da değerli zamanlarını kapsayan ömürlerinde, bu zamanı tutarlı kullanma yoluna gitmek istemektedirler. Bu fikir doğrultusunda birçok farklı metot ortaya çıkmıştır.

Bunların en ünlülerinden birisi Pomodoro Tekniği  ve uygulama basamaklarıdır.  Pomodoro tekniğinin amacı kişiye zamanını tutarlı ve sistemli bir şekilde kullanmasını öğretmektir. Pomodoro tekniğine göre; bu şekilde kullanılan zaman, kişiye en fazla yararı sunacaktır.

Yetişilecek toplantılar, çalışılacak dersler, girilecek sınavlar ve yapılacak işler insan hayatının büyük bölümünü kapsayan uğraşlardan bazıları. Doğal olarak insanlar bu uğraşları yaparken en önemli materyal olan zamanı da çeşitli şekillerde kullanmaya çalışmış. Bazıları hızlı çalışarak çok yol kat etmeyi denemiş. Bazıları ise yavaş ama öz çalışarak bir yerlere gelmeye uğraşmış. Pomodoro Yöntemi ise bu banal düşünce kalıplarının dışında tutulacak bir yöntem. Bu tekniğin atası ise Francesco Cirillo. Francesco, üniversite yıllarında zaman kavramı üzerine çok düşünür. Bu aşamada aklına bir fikir gelir. Bu fikir kısaca şudur: Zamanı parçalara bölerek kullanma.

Pomodoro Tekniği Ne İşe Yarar?

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro Tekniği Ne İşe Yarar?

Pomodoro Tekniği ne işe yarar sorusu, bu tekniği denemek isteyenlerin en merak ettiği konulardan birisidir. “Pomodoro” kelimesinin Türkçe karşılığı domatestir. Francesco’nun tekniğine bu ismini vermesinin sebebi ise tekniği bulduğu süreçte kendisine ilham veren domates şeklindeki saatlerdir. Tekniğin bir işi yapma sürecinde kişiye çok katkısı vardır. Kişinin zihni sürekli dinç tutulur ayrıca belirli sürelerle verilen molalar işten sıkılma problemini ortadan kaldırır. Bu, işi yaparken eğlenme durumuna kadar ilerleyebilir. Günümüzde en çok öğrencileri rahatsız eden uzun süreli çalışmalar, Pomodoro Tekniği sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Pomodoro Tekniği, içerisinde barındırdığı molalarla beraber yaklaşık 8 saatlik bir çalışma imkanı sunar. Bu da tekniği uygulayanların en çok hoşnut olduğu konudur. Ayrıca tekniği uygulayanların çoğu performansının neredeyse 2 kat arttığını belirtmiştir. Pomodoro Tekniği’nin sloganı; zaman yönetimi, verimlilik ve başarıdır. İş hayatında dinçlik kavramını zirvede tutan teknik pek çok kesim tarafından denenmiştir. Ayrıca üzerine akademik yazılar da yazılmıştır.

Bir işle uğraşıldığı sırada insanları en çok mağdur eden durumlardan bir diğeri dış etkenlerdir. Pomodoro Tekniği ise odağı tamamen yapılan işe aktarır. Çok fazla insan tarafından denenen ve çoğunlukla olumlu yanıtlar alınan Pomodoro Tekniği, yoğun çalışma temposundaki bireylere önerilmektedir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır ?

Pomodoro Tekniği bireylerin zamanla barışık biçimde bir işi halletmesini kolaylaştırır. Ancak bu tekniğinde çeşitli adımları bulunmakta. İnternetin insan hizmetine sunulmasından ve yaygınlaşmasından sonra bilgiye erişim oldukça kolaylaştı. Yani bu önemli teknik ile ilgili bilgi bulmak oldukça kolay. Peki Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır ?

1 – Pomodoro Tekniği ve Hedefin Belirlenmesi

Pomodoro Tekniği ve Hedefin Belirlenmesi

Bu tekniğin ilk adımı hedefin belirlenmesidir. Bu atılan ilk adım sayesinde diğer adımlar da az çok belirginleşir. Hedef belirlemek bir diğer deyişle bireyin yapacağı işi seçmesidir. Yapılan işin seçilmesi tekniğin sağlam temellere dayanmasını sağlar.

2 – İşin Teknik Kısmı

Bu önemli teknik ile çalışma sırasında 25’er dakikalık süreler oluşturur. Bunların her birine birer “Pomodoro” denmektedir. Birey sayacını 25 dakikaya kurduktan sonra dış etkenleri göz ardı ederek tüm dikkatini uğraşına vermelidir. Eğer 25 dakikalık çalışma bölünürse sayaç baştan başlatılmalıdır.

3 – Kısa Mola

Pomodoro Tekniği - Ara Verme

Pomodoro tekniğinde her pomodorodan sonra 5 dakikalık bir ara verme kuralı vardır. Bu mola süreci işin en önemli yerinde olunsa da verilmelidir. Ayrıca mola süreci boyunca yapılan işten bağımsız bir şeyle oyalanmak daha faydalıdır.

4 – Uzun Mola

Her 4 pomodorodan sonra uzun bir mola verilmelidir. Bu molanın süresi yaklaşık 15-20 dakika aralığında olmalıdır. Uzun mola sürecinde kısa molada olduğu gibi işten bağımsız bir şekilde dinlenilmelidir.

5 – Tekrar

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar

Kazandırılmak istenen bir davranış, alışkanlığa dönünce bireye aktarılır. Pomodoro da bu taktiği kovalar. Birey işi bitirene kadar ya da günlük hedefine kadar tekrara devam ederek yani döngüyü koruyarak zaman-verim ilişkisinde tutarlı bir konuma ulaşır.

6 – Analiz

Pomodoro tekniğinin son adımı ise analizdir. Bu teknik çoğunlukla işe yaramaktadır ancak verim alamayan kişiler de olmuştur. Bu verimsizlik genellikle bireylerin tekniği doğru uygulamamasından kaynaklanır. Analiz sayesinde birey neyi yanlış neyi doğru yaptığını raporlar ve yoluna düzgün adımlarla devam eder.

İlginizi Çekebilir:Evde Nasıl Ders Çalışabilirim?


Sıradaki içerik:

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?