e
sv

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?Güvenli mi?

Özellikle yoğun kişilerin kullandığı yöntem olan otomatik ödeme talimatı nedir?Otomatik ödeme talimatının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?
Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?
avatar

Irfan

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Otomatik ödeme talimatı, yinelenen bir faturayı ödemek için belirli bir planlamaya tâbi para transferidir.Özellikle yoğun çalışan kişilerin,meşguliyetlerini azaltan faydalı bir uygulamadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Çalışır?

Her türlü ödeme işlemi için otomatik ödeme talimatı planlanabilir.Buna taksitli krediler,otomobil kredileri, ipotek kredileri, kredi kartı faturaları, elektrik faturaları, kablo tv-internet faturaları ve daha fazlası dahildir.Örnek vermek gerekirse,diyelim ki önümüzdeki 60 ay için her ayın 15’inde ödenmesi gereken 1500 ₺ tutarında bir araba kredisi ödemeniz olduğunu varsayalım.Her ay aynı ödemeyi elle gerçekleştirmek yerine otomatik ödemeyi ayarlayabilir ve böylece hesabınızdan kredi şirketine 1500 ₺ aktarmayı kabul edebilirsiniz.Bu şekilde, ödemenizin hiçbir zaman geç kalmayacağını bilir ve her ay aynı görevi yerine getirmek zorunda kalmazsınız.

Ootmatik Ödeme Talimatı

Otomatik ödeme talimatı genellikle hesap sahibi tarafından çevrimiçi veya birebir görüşme(yüz yüze-telefon) ile oluşturulur.Çevrimiçi olarak internet bankacılığının mobil veya web sitesi aracılığıyla belirtilen menüden ayarlanabilir.Telefon veya bankadan verilen talimatta ise söz ve yazılı beyanınız ile otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.Ayrıca bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte mevcut talimatın iptalini de gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Faydalı Mıdır?

Otomatik ödeme talimatının faydaları şu maddelerle açıklanabilir:

 1. Otomatik ödemeler, aynı tutarda düzenli ödeme yaparken faydalıdır. (örneğin kira, abonelikler, yardım bağışları veya herhangi bir hesaba transferler).
 2. Son ödeme tarihine (ayarlandıysa) kadar devam edecek veya siz iptal edene kadar devam edecek bir ‘ayarla ve unut’ ödeme yöntemidir.
 3. Bir ödemeyi gözden kaçırma olasılığını azaltır.
 4. Maaşınızın ödemesine göre talimat sıklığını (örneğin haftalık, iki haftada bir, aylık, vb.) seçebilirsiniz.
 5. Otomatik bir ödemeyi geçici olarak durdurmanız gerekiyorsa, ödemeyi iptal etmek ve yeniden başlatmak yerine kısa bir süre için askıya alabilir ve yeniden başlatabilirsiniz.
 6. Ödeme talimatı verilmesi durumunda (eğer mevcutsa) bankanızın kampanya ve indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Güvenli Mi?

 • Banka otomatik bir ödeme onayı alırsa, yalnızca sizin tarafınızdan veya bunu yapma yetkisine sahip başka biri tarafından işlem uygulanabilir.Yetkisiz girişlerde kullanıcı bilgilendirilir ve işlem kullanıcı istemiyle durdurulabilir.
 • Otomatik bir ödemeyi istediğiniz zaman çevrimiçi bankacılık aracılığıyla veya bankanızla iletişim kurarak değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Akılda Tutulması Gerekenler

 1. Ödeme zamanı geldiğinde hesabınızda yeterli para olduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde verilen o hizmetle ilgili olarak bankanız ödemeyi yapmayabilir.
 2. Ödeme tutarı veya sıklığı değişkense, ödemenizi manuel olarak çevrimiçi veya telefon bankacılığıyla yapmak daha akıllıcadır.
 3. Otomatik ödeme ile ödeme alırsanız, bunu banka hesabınıza para yatırma olarak görürsünüz.
 4. Otomatik olarak talimat vermek tamamen kişinin sorumluluğunda olacağından banka ile ilgili tüm sürecin nasıl işlediği konusunda bilgi alınmalıdır.

Otomatik Ödeme Talimatının Zararları Var Mı?

Otomatik ödeme talimatının olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri de olabilir.Mesela otomatik ödeme talimatı kapsamındaki ödemelerinizin bazılarını iptal ettirdiğinizde ve bu durumu bankaya bildirmediğinizde ödemelerin devam etme durumu olabilir.Bunun için otomatik ödeme talimatı deyip geçmemek önemli.İnternet bankacılığından veya telefon aracılıyla bilgi almak gereklidir.

Diğer bir örneğimizde;mesela bir evden çıkıp başka bir eve taşındığınızda, eski ödeme talimatınız gereği, kira ücreti ödenmeye devam edebilir.Bunu bankaya bildirmeyi unutmak risktir.Çünkü bankanın bu durumdan haberi olmayabilir.Ayrıca paranızı geri almak için bir hayli uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.Bu örneklerden hareketle güncel olarak her ay neyin ödemesini yapıp yapmayacağınızı bilmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekir.Fazla ödeme yaptığınız yerlerden paranızı geri almak,bu ödeme talimatı ile kazandığınız zamanın çok daha fazlasını kaybettirebilir.


Sıradaki içerik:

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?Güvenli mi?