e
sv

Obezite Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyen ve hareket etme becerisini azaltan çağın hastalığı olan obezitenin belirtileri ve tedavisi nedir?
Obezite Belirtileri Tedavisi
avatar

Irfan

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzün yaşam ve beslenme alışkanlıkları insanların geçmişe kıyasla daha az hareket etmesine yol açmaktadır. Artık birçok işin makinelerle yapılabilmesi, sürekli arabayla ulaşım, masa başında çalışma gibi sebepler bu durumu daha da tetiklemektedir. Eğer bu durumu dengeleyecek bir spor alışkanlığınız ya da beslenme düzeniniz yoksa çağın hastalığı obezite ne yazık ki kaçınılmazdır. Hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyen, hareket etme becerisini azaltan bu hastalık farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Obezite Hastalığı Belirtileri

Toplumda bir yanlış anlaşılma olsa da her kilolu insan obez olarak nitelendirilemez. Kilo dediğimiz şey vücuttaki yağ depolarının dolmasıdır. Ancak obezitede bu durum anormal bir boyut kazanarak yaşamı tehdit edecek seviyeye gelir. İlerleyen durumlarda ölümle sonuçlanması bile mümkündür.Doktorların obezite teşhisi koyabilmesi için vücut kitle endeksini hesaplamaları gerekir. Vücut kitle endeksi, kilonun boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile çıkan sonuçtur. Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite tespiti açısından kabul ettiği vücut kitle endeksi değerleri şu şekildedir:

 • 18,5 kg/ m2 altı: Zayıf
 • 18,5 – 24,9 k/m2: Normal kilolu
 • 25 – 30 kg/m2: Fazla kilolu
 • 30 – 35 kg/ m2: Tip 1 obez
 • 35 – 40 kg/ m2: Tip 2 obez
 • 40 kg/ m2 üzeri: İleri derecede obez
 • 50 kg/ m2 üzeri: Süper obez
 • 60 kg/ m2 üzeri: Süper süper obez
Obez Ölçüleri

Bir uzmanla görüştüğünüzde vücut kitle endeksi ile birlikte kas dokusu, yağ kütlesi ve vücut tipi gibi diğer faktörleri de dikkate alacaktır. Bu yüzden metabolizma hızı gibi faktörler de önemlidir. Obez kişilerde vücut tipi elma ya da armut tip olmak üzere ikiye ayrılır. Elma tip vücuda sahip kişilerde yağ dokusu göbek çevresinde birikir. Armut tip vücuda sahip kişilerde ise birikmenin basen ve kalça etrafında olduğu görülür. Bu, tedavi şekli açısından önemlidir çünkü göbek çevresindeki yağlar kalp hastalıklarına yakalanma riskini doğrudan artırır.

Siz de bel çevrenizi zaman zaman ölçerek obezite riski açısından kendinizi değerlendirebilirsiniz. Kadınlarda bel çevresi 80 cm’i geçtiğinde risk artarken 88 cm üzeri yüksek risk grubunda değerlendirilir. Erkeklerde ise 94 cm üzeri bel çevresi riskli; 102 cm üzeri ise yüksek riskli olarak kabul edilir.

Obezitenin Sebepleri

İnsan vücudu sistematik bir makine gibi işler. Yediğiniz ve içtiğiniz şeyler enerjiye dönüşerek hareketleriniz için kaynak oluşturur. Ancak üretilen enerji ile kullanılan enerji dengeli olmadığı zaman kilo alma ya da zayıflama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kilo alımı sürekli hale geldiğinde bir noktadan sonra obezite kaçınılmazdır. Kişiler sadece yağlı ya da şekerli şeyler yediklerinde kilo alacaklarını düşünürler. Ancak gerçekte konunun özü kalori fazlalığı oluşmasıdır. Dolayısıyla ihtiyacınızdan fazla protein tüketerek de buna yol açabilirsiniz.

Evrimsel süreçte insan bedeni en zor şartlarda bile az enerji ile hayatta kalma yeteneği geliştirdiği için aslında çok az beslenmeye ihtiyaç duyarız. Ancak geleneksel beslenme alışkanlıkları, duygusal boşluklar ve masa başında çalışma gereğinden fazla besin tüketmeyi tetikler. Özellikle de psikolojik nedenler kişileri anlık olarak serotonin salgılanmasına yol açan tatlı gıdalara yöneltebilir.

Obezite Sebepleri

Obezitenin Tedavisi

Dünya Sağlık Örgütü en riskli on hastalık arasına obeziteyi de dahil etmiştir. İlerlediğinde hayatı daha da etkileyen bu hastalığın tedavi edilmesi ve obezite ile mücadele edilmesi gerekmektedir. Bunun için de en büyük etken sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve sağlıklı bir yaşam şekli benimsemektir.

Özellikle de çocukların olabildiğince aktif bir yaşam tarzına sahip olması gerekmektedir. Gelişmiş şehirlerde sokakta oyun oynama alışkanlığının olmaması çocukları daha hareketsiz olmaya itebilir. Anne babalar bununla ilgili önlem alarak çocuklarınızı en azından spor yapmaya teşvik etmelidir. Sürekli televizyon ya da bilgisayar karşısında oturan çocuklarda obezite riski daha yüksektir.

Genetik faktör çocukların kilolu doğması ya da ilerleyen yaşlarında kilolu olması yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle anne ve babanın her ikisi de aşırı kilolu ise çocuğun obez olma riski %80’dir. Bu yüzden bu ebeveynler çocuk sahibi olduklarında daha fazla dikkat etmelidir. Ayrıca obeziteye bağlı olarak şeker hastalığı ve böbrek üstü bezleri ve tiroid bezi hastalıkları da ortaya çıkmaktadır.

Beslenme alışkanlıklarını ve yaşam şeklini değiştiremeyen kişiler obezite ameliyatı olmayı düşünebilirler. Ameliyat vücut kitle endeksi 35 – 40 arasındaki kişiler için daha uygunken artık 30 – 35 arasında olan kişilere dahi yapılabilmektedir.


Sıradaki içerik:

Obezite Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi