e
sv

Mehmetçik Vakfı Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Mehmetçik Vakfı hangi amaçla ortaya çıkmış bir kuruluştur?Mehmetçik Vakfı nedir ve görev ve sorumlulukları nelerdir?
Mehmetçik
avatar

Irfan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vatanın birlik ve bütünlüğünün sağlanmasında şüphesiz ki güvenlik güçlerinin emekleri ve çabaları oldukça fazladır. Bizler sıcacık evlerimizde güven içerisinde, hiçbir şey düşünmek zorunda kalmadan huzurla uyuyabilelim diye geceleri nöbet tutan, gerektiğinde çatışmaya girmekten, canını ve bütün malı ortaya koymaktan çekinmeyen askerlerimiz, polislerimiz ne yazık ki bazı üzücü olayların yaşanması sonucunda şehitlik mertebesine yükselebilmektedirler.Bu tarz olaylar şehit olan kişinin ailesi ve yakınları için bir gurur ve onur kaynağı olsa da kimi zaman bir evladın, babanın, eşin, kardeşin, dostun yitirilmesi hiç de kolay bir şey değildir.Hele bir de şehit olan asker ya da polisin ardında kendisinin bakmakla yükümlüğü olduğu eşi, çocukları, annesi ya da babası kalmışsa bu durumda görev uğruna can verilen bizlere düşer. Mehmetçik Vakfı da bu amaçla ortaya çıkmış bir kuruluştur. Peki Mehmetçik Vakfı ve görevleri nelerdir?

Mehmetçik Vakfı ve Görevleri

Mehmetçik Vakfı şehitlerin geride kalan ailelerine destek olmak için oluşturulmuş bir organizasyondur. Aylardır, belki de yıllardır evladına, eşine, babasına hasret kalan insanlar için sabırla beklenen süre, sayılan günler sonunda sevdikleri kişiye kavuşmak yerine onun şehit olduğunun haber alınması hiç de kolay bir şey değildir. Zaten sürekli o kişi için kaygılanan, iyi mi, sağlıklı mı, aç mı, tok mu diye düşünen yakın aile bireyleri bir de bu haberin etkisi ile ciddi psikolojik buhranlara sürüklenebilmektedir.

Mehmetçik Vakfı

Mehmetçik Vakfı bu süreçte devreye girerek tüm aile bireylerinin yalnız olmadığını belli etmeyi amaçlayarak aileye her türlü desteği vermeye çalışır. Gerekli durumlarda aile bireylerinin psikolojik veya psikiyatrik tedavi almaları, destek görmeleri sağlanırken aynı zamanda şehit eşinin ve çocuklarının ya da geçimlerini sağlayamayan anne babasının hayatlarını devam ettirebilmeleri adına her türlü yardım yapılarak, maddi yardımlarda, iş bulma konusunda destek sağlanır. Şehit çocuklarının eğitim ve öğretim durumlarıyla yakından ilgilenilir. Ailenin karşılayabilecek yeterli geliri yoksa çocukların tüm eğitim masrafları karşılanmaya çalışılır. Eğitimleri boyunca da çocuklarla sosyal olarak ilgilenilerek destek verilir.

Mehmetçik Vakfı’na Nasıl Yardımda Bulunabilirsiniz?

Vakıf sadece maddi yardımda bulunmadığı için kullanmadığınız ancak temiz ikinci el eşyalarınızı da vakfa ulaştırabilirsiniz. Ya da dilerseniz satın alarak vakfa gönderebilirsiniz. Şehitlerin eğitimlerine hala devam eden çocukları için çeşitli kırtasiye malzemeleri, kitaplar, kıyafet yardımları, varsa teknolojik ürün ihtiyaçları, ailelere erzak yardımı gibi yardımların toplanmasına katkıda bulunabilirsiniz. Mehmetçik vakfı eğitimine devam eden öğrencilere burs desteği de sağladığı için bütçeniz doğrultusunda siz de düzenli olarak katkıda bulunabilirsiniz. Böylece iyilik yapmış olmakla kalmaz aynı zamanda bir ya da birkaç çocuğun hayatına dokunmuş ve şehitlerimize vatan borcumuzu ödememize de katkı sağlamış olursunuz.

Mehmetçik Vakfı çalışmalarını Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte yürüterek daha çok insana ve en sağlıklı biçimde ulaşmaya çalışmaktadır. Toplumsal anlamda bilinç ve farkındalık yaratıp destek görmek adına yürüttükleri çeşitli projeler ve kampanyalar vardır. Bu projelerden düzenli olarak haberdar olmak isterseniz vakfın sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Aynı zamanda halkın arasından birçok destekçi bulunduğu gibi çok sayıda ünlü oyuncu, gazeteci, iş adamı da desteklerini esirgememektedir.

Mehmetçik Vakfı sadece şehitlere değil aynı zamanda gazi olmuş kişilere de hayatlarının her alanında destek sağlamaktadır.Ayrıca dilerlerse ya da gerekli durumlarda bu kişilerin psikolojik destek alabilmeleri ya da terapi görebilmeleri için elinden geleni yapmaktadır. Siz de bugün hemen bütçeniz boyutunda az da olsa katkıda bulunarak Mehmet Vakfı faaliyetlerinin bir parçası olabilirsiniz.


 • Irfan
  5 ay önce

  Teşekkürler 🙂

  yorum beğen
 • Hakan
  5 ay önce

  Yaptığınız paylaşımları ilgiyle takip ediyorum çok güzel bilgiler için teşekkürler

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Mehmetçik Vakfı Nedir ve Görevleri Nelerdir?