e
sv

Kutanöz Boynuz (Cornu Cutaneum) Nedir?

Latince Cornu Cutaneum adıyla da bilinen kutanöz boynuz odun ve mercan görünümünde olağan dışı keratinli cilt tümörleridir.
Kutanoz Boynuz
avatar

Irfan

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin'de yaşayan Zhang Ruifang adlı yaşlı kadının alnında çıkan 6 cm'lik kutanöz boynuz
Çin’de yaşayan yaşlı bir
kadının alnında
çıkan 6 cm’lik kutanöz boynuz

Latince Cornu Cutaneum adıyla da bilinen ve nadir görülen Kutanöz Boynuzlar , boynuz veya bazen de odun ile mercan görünümünde olağandışı keratinli cilt tümörleridir.Genellikle küçük ve bölgeseldir.Sık olmamakla birlikte daha büyük olabilirler. Genellikle iyi huylu olsalar da malign(kötü huylu) veya premalign olabilirler. Çoğunlukla açık tenli insanlarda ve 50 yaşın üzerinde görülmektedir.Her ne kadar erkeklerde daha sık görülürse de cinsiyet belirgin şekilde etkili değildir.

Çoğunlukla baş, yüzün üst tarafı, kulak, üst ekstremite, göğüs gibi güneşe fazla maruz kalan bölgelerde görülse de nadiren penis, alt dudak mukozası ve burun iç girişinde görülebilir. Kutanöz Boynuzlar, bırakıldığında yıllar içinde yavaş büyüyen soliter (tekil) lezyonlardır. Çoğunlukla erkenden müdahale edildiğinden dolayı nadiren 1 cm boyundan uzun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte 25 cm’den uzun kutanöz boynuzlar da görülmüştür.

Belirtiler

Bu hastalık genellikle asemptomatiktir . Ağrı ve iltihaplanma nedeniyle yara oluşabilir.Genellikle iyi huyludurlar ancak malign ve premalign de görülebilir.

Malign Düşündüren Durumlar

Malign lezyonlar yaşlı hastalarda ve erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Eğer boynuz aşağıdaki özelliklere sahipse, skuamöz hücreli karsinom da olasıdır:

 • Acı verici durumlar
 • Büyük boy ve geniş taban
 • Tabanındaki uyarılma hissi ve kızarıklık
 • Düzensiz ve hızlı büyüme

Sebepleri

Kutanöz boynuzların nedeni hala bilinmemektedir, ancak radyasyona maruz kalmanın durumu tetikleyebileceğine inanılmaktadır. Bu, genellikle güneş ışığına maruz kalan alanlarda, yüz ve ellerde meydana gelen daha yüksek oranlarda vakalarla kanıtlanmaktadır. Diğer vakalarda yanık izlerinden kaynaklanan deri boynuzları bildirilmiştir.

Kutanöz Boynuzun Teşhisi

Kutanöz boynuz genellikle altta yatan bir epidermal lezyondan kaynaklanır, en yaygın verruca vulgaris (siğil), aktinik keratoz (displastik keratinositlerin potansiyel olarak kötü huylu bir lezyonu) veya skuamöz hücreli karsinom (cilt kanseri türü). Bunlar klinik olarak özdeş görünebilir. Boynuz altında hangi tip lezyonun mevcut olduğunu tespit etmenin tek güvenilir yolu lezyonu biyopsi yapmak ve patolojist (veya dermatolog) tarafından mikroskopik olarak muayene ettirilmesidir .

Kutanöz Boynuz Tedavisi

Kutanöz boynuzlar kreatin yapıda oldukları için genellikle lezyonun doğasına bağlı olarak uygun sınırlarla eksize(kesmek,çıkarmak) edilir.Bununla birlikte, altta yatan durumun tedavi edilmesi gerekecektir. Tedaviler değişkendir ve bunlar cerrahi , radyasyon terapisi ve kemoterapiyi içerebilir.

Kaynakça:


Sıradaki içerik:

Kutanöz Boynuz (Cornu Cutaneum) Nedir?