e
sv

Kurban Bayramı Ne Zaman?Kurban Bayramı Faziletleri

Kurban bayramı hicri takvime göre hesaplanan çeşitli faziletleri bulunan dört günlük bir bayramdır.Peki 2020 yılı Kurban Bayramı ne zaman?
kurban-bayramı_
avatar

Irfan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İslam dininde hayırla anılıp kutlanılan birçok önemli gün ve gece olmakla birlikte, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki dini bayram bulunmaktadır. Ramazan bayramı, öncesinde oruç ibadetini, teravih namazını barındıran bir bayramdır. Kurban bayramı ise bünyesinde kurban kesme ibadetinin olduğu bir bayramdır. Kurban kesmenin kökeni HZ. Adem (a.s.)’a kadar uzanmakla birlikte, Kur’an-ı Kerim’deki işaretlerden kurban kesmenin Hristiyanlık ve Yahudilik dinlerinde de olduğu anlaşılmaktadır.

Kurban Bayramı Nedir?

Hicri takvim baz alınarak hesaplanan, Müslümanlar tarafından Zilhicce ayının 10. günü ve devamındaki dört gün boyunca kutlanan, İslam dinine özgü bir bayramdır. Kurban bayramı olarak hesaplanan günün bir önceki günü Arife günü olarak nitelendirilmektedir. Kurban bayramının ilk üç gününe Müslümanlar tarafından “Eyyam-ı Nahr” adı verilmektedir. Kurban bayramı da, nüfus bağlamında Müslüman çoğunluğunun olduğu birçok ülkede resmi tatil olarak ilan edilmektedir.

Müslümanların Yaradan’a kurban etmek üzere kestikleri kurbanlar arasında; tosun, keçi, koyun, manda ve deveyi saymak mümkündür. Türkiye’de her yıl 750 binin üzerinde büyükbaş hayvan ve 2 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan kesilerek kurban edilmektedir. Kurban bayramında hangi hayvanların ve hayvanların hangi özelliklere sahip olanlarının kurban olarak kesilebileceği hususuna da dikkat etmek gerekmektedir.

Kurban bayramında da Ramazan bayramında olduğu gibi bayram sabahında, bayram namazı kılınarak bayram hutbesi okunmaktadır. Kurban bayramında da insanlar arası bayram kutlamalarının olması, çocukların evleri gezerek şeker toplaması, büyüklerin ellerinin öpülerek bayramlarının kutlanması, bayramlık adlı kıyafetlerin giyilmesi, mezarlık ziyaretleri gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Kurban bayramının, söz konusu kurban kesmenin yapılması ve yukarıda bahsedilen gelenek göreneklere göre kutlanmasının yanında, Müslümanlar açısından bir önemi daha vardır. Müslümanların, her yıl Mekke’de eda ettikleri hac ibadeti de kurban bayramı zamanında yapılan bir ibadettir. Müslümanlar, kurban bayramı vaktinde Mekke’de hac ibadetlerini de yerine getirmektedir.

Kimler Kurban Kesmekle Yükümlüdür?

Kurban kesmek için Müslümanların bir takım şartları taşıyor olması gerekir. Söz konusu şartları taşımayan bir Müslümanın kurban kesmesinin gerekmediği inancı hâkimdir. Kurban kesmek için bir müslümanın sahip olması gereken şartlar, buluğ çağına ermiş ve akıllı olmak, yolcu olmamak ( mukim olmak ), kurban kesmek için gereken belli bir maddi güce sahip olmak, şeklindedir.

Kurban bayramı ne zaman
Kurban

Kurban Bayramının Faziletleri Nelerdir?

Kur’anı Kerim’de anlatılan bir kıssa olan Hz. İbrahim ve oğlu İsmail arasındaki hadiseden yola çıkarak, kurban kavramı Allah’a adanmışlığın bir anlamıdır. Allah adına ve yoluna var olan her şeyin feda edilebilmesi gibi büyük bir fedakârlığı simgeleyen kurban kesme, aynı zamanda Allah’ın sağladığı tüm imkanlar ve verdiği nimetler adına yapılan bir şükür ifadesi olarak nitelendirilebilir. Müslümanların anlayışındaki kurban kavramına terimsel sözcük anlamıyla bakıldığında kurban, Allah rızasını kazanmak adına kesilen hayvanı ifade etmektedir.

Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban bayramı hicri takvime göre hesaplanan dört günlük bir süredir. Kurban bayramının ilk günü, Zilhicce ayının 10. gününe denk gelmektedir. Bir ay takvimi olan Hicri takvimin günleri, güneşi temel alan takvimlerden Miladi takvime göre 11-12 gün kısadır. Dolayısıyla ülkemizde bu bayram, her sene bir önceki seneden 11-12 gün önce kutlanmaktadır.

Peki bu sene Kurban Bayramı ne zaman?Kurban bayramı 2020 yılında 31 Temmuz 2020 Cuma günü’ne denk gelmektedir. 4 gün süren bayram 2020 yılında, 3 Ağustos 2020 Pazartesi günü bitmektedir.


Sıradaki içerik:

Kurban Bayramı Ne Zaman?Kurban Bayramı Faziletleri