1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?Faydaları Nelerdir?
 3. Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Sorunu ile Baş Etme

Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Sorunu ile Baş Etme

Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi
4

Evcil hayvan dostları olan bireylerin sıklıkla karşılaştığı durumlar arasında köpeklerde bölgesel tüy dökülmesi yer almaktadır. Özellikle daha önce hayvan beslememiş bireyler için tüyler büyük problem teşkil edebilmektedir. Ancak uzmanlar tarafında da belirtildiği gibi tüylerin/kılların dökülmemesi gibi bir durum neredeyse imkansızdır. Sahiplenmek isteyen kişilerin bu konuda bilgisi olmalı ve buna göre kabullenme göstermesi gerekmektedir.

Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi
Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Köpek ve kediler de zaman zaman bazı durumlara göre tüy dökülmeleri mümkün olmaktadır. Özellikle köpekler için bu durum daha sık ve fazla yaşanmaktadır. Belirli bir miktarda dökülme kişiler tarafından normal görülebilmektedir. Ancak kimi durumlarda aşırıya kaçmalar ya da bölgesel olarak dökülmeler meydana gelmektedir. Bu gibi durumların bazı sebepleri bulunabilmektedir. Sebeplerine göre çözümler üretilmesi mümkün olabilmektedir.

Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Nedenleri

Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Köpekler insanların aksine vücudunun tamamında tüylerle kaplı olmaktadır. Belirlenen birçok etken neticesinde dönemsel olarak köpeklerde bölgesel tüy dökülmesi meydana gelmektedir. Bu tarz dökülmeleri tetikleyen bazı durumlar başlıklar halinde incelenmektedir.

1 – Beslenme Şekilleri

Sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri adına beslenme oldukça önemlidir. Köpeğin cinsine, kilosuna ve yaşında uygun olarak mamaların seçilmesi hayati önem taşımaktadır. Evde pişen yemeklerin verilmesi köpekte değişimlere sebep olabilmektedir. Bununla birlikte birçok köpeğin alerjik reaksiyon gösterdiği besinler bulunabilmektedir. Toplum içerisinde bilinenin aksine tavuk köpekler adına zararlı olabilmektedir.

Yanlış beslenme sadece hastalık oluşturması açısından etkili olmamaktadır. Köpeklerde oluşabilecek tüy dökülmesi durumlarını da tetikleyebilmektedir. Gerekli vitaminler alınmadığında tüylerde zayıflama ve kırılmalar meydana gelir. Bu gibi durumların önüne geçilebilmesi adına veterinerler tarafından önerilen köpeğin cinsine uygun mamaların tüketimi sağlanmalıdır.

2 – Mevsimsel Dökülmeler Nedenli Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Mevsimler arası geçişlerden hayvanlarda ciddi derecede etkilenmektedir. Köpeklerde bölgesel tüy dökülmesi bu sebepten oluşabilmektedir. İncelendiğinde sonbahardan kışa ve ilkbahardan yaza geçiş aralarında özellikle dökülmeler oluşmaktadır. Bunlar normal kabul edilebilecek durumlar arasında yer alır. Köpeklerin özellikle cinsine göre tüy katmanları artış gösterdiğinden aşırıya kaçan sonuçlarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir.

3 – Köpek Cinsi

Köpeğin doğuştan sahip olduğu tüy yapısı bir diğer etken olmaktadır. Özellikle iki ya da üç katmanlı tüy yapısına sahip köpeklerde dökülmeler daha sıklıkla karşılaşılmaktadır. Tüy yapısı iki ya da üç katmanlı olan köpekler arasında:

 • Alman çoban köpekleri,
 • Golden Retriever,
 • Malinois ırkı,
 • Husky,
 • Alaska Malamutu bulunmaktadır.

Bu köpek cinslerinde daha fazla tüy dökülmeleri ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Çünkü görülen tüy katmanının altında başka katmanlarda bulunmaktadır.

4 – Parazit ve Mantarlar

Parazit ve mantar oluşumu köpeklerin cilt yapısında değişmelere sebep olmaktadır. Bulunduğu bölge içerisinde aşırı kaşıntı ve renk değişimine neden olur. Köpeklerin bu alana müdahalesi neticesinde de tüylerde ciddi dökülmeler meydana gelebilmektedir. Hayvan dostları bu durumu bireysel olarak gözlemleyemeyebilir. Ancak veterinerler tarafından gözlem ve tanı neticesinde tüy dökülmemesi adına tedavilere başlanabilmektedir.

5 – Aşırı ve Yanlış İlaç Kullanımı

İnsanlarda ilaca karşı reaksiyonlar ortaya çıkabildiği gibi köpeklerde de bu durum söz konusudur. Köpeklerde bölgesel tüy dökülmesi yanlış ilaçların uzun süreli kullanılmasından oluşabilmektedir. Özellikle basit olarak görülen hastalık ya da belirtilere göre uzman denetimi olmadan ilaçların tüketiminin sağlanması oldukça risklidir. Bireyler bu gibi durumlarda sadece uzman tarafından önerilenleri kullandırtmalıdır. Sonucunda istenmeyen durumlarla karşılaşmak söz konusu olabilmektedir.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi ve Kaşıntı Normal mi ?

Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi
Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Köpeklerde tüy dökülmesi ve kaşıntı neredeyse bir arada görülmektedir. Bu gibi durumların normal ya da anormal olduğunu belirtebilmek adına dökülmenin nedenleri araştırılmalıdır. Uzmanlar gözetiminde gerçekleşen gözlem ve tetkikler neticesinde sebeplere inilmektedir. Eğer mevsimsel olarak gerçekleşen bir dökülme söz konusuysa bireylerin endişelenmesine gerek yoktur. Dökülmeyi minimum seviyeye indirebilmek adına adımları gerçekleştirmesi yeterli olacaktır.

Köpeklerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Ne İyi Gelir?

Ortada mevcut bulunan neden saptandığı takdirde köpeklerde bölgesel tüy dökülmeleri oluşturan durumlara karşı iyi gelebilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Durum beslenmeden kaynaklı ise doğru mama tercihinde bulunulması gerekir. Kişiler yeterli bilgiye sahip değilse uzmanlardan yardım alabilmektedir. Mama tercihinde dikkat edilmesi gerekenler:

 • Köpek cinsi,
 • Köpeğin kilosu,
 • Köpeğin yaşı,
 • Alerji durumları yer almaktadır.

Pahalı mama iyi mama anlamına gelmemektedir. Bu noktada dikkatli olunması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Dökülme sebepleri mantar ve parazit temelli oluşuyorsa bu noktada gerekli durumlar veterinerler tarafından sağlanmaktadır. Kişiler uzmanın tavsiyelerini dinleyerek hareket etmelidir. Bulundukları yaşam alanlarında ise buna yönelik düzenlemeler oluşturulabilir. Parazitlerin daha çok bulaşmaması adına köpeğin özel alanı sık sık temizlenmelidir. Aynı zamanda başka malzemelere bulaşma ihtimali de olduğundan evde bulunan herkesin dikkatli olması gerekmektedir.

Köpeklerde bölgesel tüy dökülmesi en aza indirebilmek için yapılabilecek diğer yöntemlerden birisi ise sık tarama gelmektedir. Dökülme sırasında da köpeklerde düzenli olarak doğru fırça ile taranmalıdır. Dökülen tüyler kişiyi korkutmamalıdır. Bu sayede tüylerin yenilenmesi hızlanacaktır. Aynı zamanda yaşam alanında da istenmeyen tüylerin görülme olasılığı bu sayede azaltılabilmektedir. Son olarak takviye vitaminler tüyler adına iyi gelebilmektedir.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi İçin Vitamin

Köpeklerde Tüy Dökülmesi İçin Vitamin

Vitaminler hayvan dostlarımız için takviye olarak verilebilmektedir. Tüyler adına iyi gelen vitaminler de mevcuttur. Köpekler adına:

 • Omega 3
 • Omega 6
 • A vitamini
 • B vitamini
 • C vitamini önerilmektedir.

Kişisel olarak tüketimden ziyade uzmana danışarak doğru uygulama yapmak mümkün olmaktadır. Yanlış bir uygulama ya da sık tüketim de tüylerin dökülmesine sebep olacağı için dikkatli hareket etmek gerekir.


Yorum Yap

Yorum Yap