1. Ana Sayfa
  2. Coğrafya
  3. Kasırgalar ile Son 20 Yılda Dünya Tarihi

Kasırgalar ile Son 20 Yılda Dünya Tarihi

6

Tropikal siklonlar yani kasırgalar , hızları 120 km/sa geçen rüzgarlardır. Dönerek ilerleyen bu rüzgarlar kimi zaman 300 km/sa hıza kadar çıkabilmektedir. Ürkütücü bir o kadarda etkileyici bu doğa olayının yeryüzünde yarattığı trajedi ve yıkım film sahnelerini hatırlatsa da felaketle yüzleşen ülkeler ciddi bedeller ödemektedir. Son 20 yıl içinde kaydedilen kategori 5 seviyesindeki en şiddetli kasırga isimleri listesine gelin birlikte göz atalım…

Kasırgalar ile Son 20 Yılda Dünya

Kasırgalar ile Son 20 Yılda Dünya

Dünyanın dört bir yanında büyük etkilere neden olan kasırgalar arasında en önemlileri Amerikadaki kasırgalar denilebilir. Büyük boyuttaki bu kasırgalar hem insan yaşamını hem de doğayı büyük tahribata uğratmamıştır. Son 20 yılın en önemli kasırgaları ne nerede oluştukları ile ilgili detaylar…

1Rita Kasırgası

Rita Kasırgası 

Bahamalar’da 18 Eylül 2005 tarihinde ortaya çıkan dev topaç, Florida Boğazı’nı aşarak hızını 285 km/sa çıkarır. Kategori 5 seviyesine ulaşan Rita kasırgası Louisiana, Teksas ve ardından Mississippi Vadisi’ne kadar ilerler.

8 gün boyunca etkisini sürdüren kasırgadan arda kalan koca bir harabedir. Yaşanan doğal afette 125 kişi yaşamını kaybeder. Kasırgalar sadece canlara mal olmaz aynı zamanda yaşanan felakette hasarın bedeli 18,5 milyar $ olarak kayıtlara geçer.

2Wilma Kasırgası

Wilma Kasırgası

Atlantik bölgesinde kaydedilen en şiddetli kasırga olma unvanını korumaktadır. 16 Ekim 2005 tarihinde Karayip Denizi’nde kendisini gösteren tropikal stres, iki gün sonra bir canavara dönüşür. Kasırgaların hızları Saffir-Simpson Kasırga Ölçeği’ne göre belirlenir ve Wilma kasırgasının hızı 300 km/sa olarak ölçülür.

Kasırgadan Jamaika, Küba, Cayman Adaları, Belize, Güneydoğu Meksika, Bahamalar etkilenir. 87 kişi hayatını kaybeder. Kasırga geride 27.4 milyar $ zarar bırakır.

3Irma Kasırgası

Irma Kasırgası

Irma kasırgası, Atlantik Okyanusu’nun gördüğü dev kasırgalardan biridir. Cape Verde, Küba, Porto Riko, Turks ve Caicos Adaları, Jamaika, Bahamalar, Florida kasırgalar tarafından sıklıkla tahrip edilen yerlerdir. Maalesef Irma kasırgasından da nasiplerini alırlar. 300 km/sa hıza ulaşan Irma kasırgası bölgeyi kasıp kavurur ve bilançosu ağır olur. 77,16 milyar $ hasar kaydedilir. 30 Ağustos 2017 tarihinde başlayan kasırga 14 Eylül 2017’de durulur. Kategori 5 seviyesindeki Irma kasırgası 134 kişinin ölmesine neden olur.

4Maria Kasırgası

Maria Kasırgası Nerede Oluştu? Kasırgalar Nasıl Oluşur ?

Kasırgaların etkili olduğu ülkeler içinde başı çeken ABD’de, her yıl 1 Haziran’da Kuzey Atlantik Kasırga Sezonu başlar. Kasım ayı sonunu kadar da devam eder. 2017 yılı, Atlantik kasırga sezonunun en acımasızıdır. Henüz Irma kasırgasının yaraları sarılmaya çalışılırken 16 Eylül 2017 günü Maria kasırgası patlak verir. Kasırgalar karşısında çaresiz kalan ABD, önce Harvey ardından Irma ve son olarak Wilma ile yüzleşir. Elbette bedeli de ağır olur.

Leeward Adaları’nda kurtarma çalışmaları sürerken başlayan kasırga Dominika, Virgin Adaları, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Turks ve Caicos Adaları, Bahamalar ve Orta Atlantik eyaletlerini silip süpürür. Kategori 5 seviyesindeki Maria kasırgası 3059 kişinin ölümüne yol açar. 2 Ekim 2017’de etkisini kaybeden kasırga, geride 91,61 milyar $ zarar bırakır.

5Katrina Kasırgası

Katrina Kasırgası - Kasırgalar Nerede Oluşur

Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bir kısmını yerle bir eden Katrina kasırgası, ciddi can ve mal kaybına neden olur. Tarih boyunca konumu nedeniyle Amerika kasırga ile sıkça karşı karşıya kalan ülkelerden olmuştur. Kasırgalar o denli çoktur ki evlerin çoğunda sığınak bulunmaktadır. Ancak okyanus sularını da beraberinde getirmesi ile trajik sel felaketlerinin yaşanmasına neden olmaktadır.

23 Ağustos 2005 tarihinde Bahamalar’da toparlanmaya başlayan kasırga hızla ilerler ve Meksika Körfezi kıyılarını savururken asıl gücüne New Orleans’ta ulaşır. Büyük bir can kaybına neden olur. Okyanus sularını da beraberinde taşıyan kasırga, metrekareye 200mm yağış bırakarak Louisiana eyaletini sular altında bırakır.

Bin 836 kişi kasırga sonucu hayatını kaybeder. 31 Ağustos’ta yeryüzünden çekilen kasırga geride 81,2 milyar $ hasar bırakır.

Yorum Yap