e
sv

Karides Helal mi Fetva Meclisi Nasıl Açıklıyor?

Karides helal mi? Kalamar Helal mi? Midye helal mi? Deniz canlılarından hangileri haram hangileri helaldir? İşte, cevapları...
Karides Helal mi?
avatar

Aysel Gozey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son günlerde merakla sorulan karides helal mi sorusuna bu deniz ürünü gönül rahatlığıyla tüketilebilir mi sorusu da eşlik etmeye başlamıştır. Bu konuda karar vermek için dini literatüre yani Kuran’a bakmak gereklidir. Kur’an-ı Kerim tefsircileri ve Fetva meclisi de bu konuda oldukça açıklayıcı bilgiler paylaşmaktadırlar. İşte, karides ve midye helal mi sorusunun cevapları!

Karides helal mi Fetva Meclisi

Karides

Karides Helal mi?

Karides helal mi fetva meclisi yazarı Nureddin Yıldız bu soruya şu şekilde  yanıt vermektedir. “Bu konuda dinin bir yasağı bulunmayıp mezhepsel haramlar vardır. Hanefi mezhebine göre karides yemek haramdır. Diğer içtihatlarda böyle bir durum olmayıp yemek konusunda haram da yoktur.

Kalamar helal mi Fetva Meclisi

Kalamar helal mi?

Kalamar helal mi haram mı olması yine içtihatlarca ayrıma düşüren konulardandır. Fakat Kur’an’da deniz ürünleri hakkında haram ifadesi yer almaz.Hatta Mâide 5/96. bölümünde denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir.Ebû Dâvud, Tahâret 41.bölümde Hz.Peygamber’in “Deniz suyu temiz,ölüsü helâldir” sözlerini bildirmiştir.Hanefi mezhebi bu konuda balığa benzemeyen her şeyi haram görmektedir.

Ahtapot Helal mi Cübbeli

Karides helal mmi Cübbeli

Ahtapot helal mi sorusu için Cübbeli Ahmet tarafından verilen fetva şöyledir. Biz Hanefi mezhebine tabi olduğumuz için balık suretinde olmayan tüm canlılar yemek için caiz değildir mekruhtur. Buradan anlaşılıyor ki sadece Hanefi mezhebi haram olarak görmektedir.

Yengeç Haram mı?

Mezheplere göre yengeç yenmesinin helal veya haram olması değişkenlik göstermektedir.Hanefi mezhebine göre balık dışındaki deniz canlıları haram olarak kabul edilmiştir(Kâsânî Bedai).Şafîî mezhebine göre de yengeç yenmesi helal görülmemiştir(Remli Nihayetu-l Muhtac).Ancak Malîkî ve Hanbeli mezhebine göre yengeç yenmesinde herhangi bir kusur yoktur.Öyle ki Malîki mezhebinde istisnasız tüm deniz canlıları yenebilir.Hanbeli mezhebinde ise tehlikeli ve zararlı olduğu için yılan balığı hariç tüm deniz canlıları yenebilir.

Midye Helal mi ?

Midye helal mi ?

Karides sorusunda olduğu gibi midye içinde aslında aynı şeyleri düşünmek mümkündür. Burada mantıklı olarak din kaynakları ele alınmalıdır. Özellikle kutsal kitap olan Kur’an dikkate alınmalıdır.

Midye için kutsal kitapta haramdır yenmez ifadesi yer almamaktadır. Yemekte bir sakınca yoktur. Mezhepsel ayrımlar olduğu noktasına dikkat edilmesinde de fayda var. Aksi takdirde yemek caiz olup tüketilebilir.

Karides haram mı Dinimiz İslam

Karides Midye

Bu önemli soru için dinimiz İslam sitesindeki görüş şudur. Tek başına Kur’an kaynak olarak alınamaz bunun yanında peygamberimizin hadisleri de dikkate alınmalıdır. Bunu kaynak gösterip Hanefi mezhebinin karides yemeyi haram kıldığını deniz haşeratı olan her şeyden uzak durulmasını tavsiye etmektedir. Ahtapot karides helal mi soruları için de aynı cevaplar geçerlidir.

Karides Haram mı Nihat Hatipoğlu

Karides haram mı sorusuna Nihat Hatipoğlu tarafından verilen cevap şudur. Şafi mezhebinin kurucusu imam Şafi fakih bir insandır. Denizden babam çıksa yerim sözü onun mezhepsel iradesini ortaya koyar. Fakat genel bir ifade olarak denizden çıktığında ölüyorsa balık gibiyse yenebilir şayet ölmeyip yaşıyorsa yememekte düşünülebilir.

Hanefi mezhebine göre denizden çıkan balığa benziyorsa yenir. Benzemiyorsa haramdır. Uzak durulması caiz olmadığı için tavsiye edilmiyor.Ancak tekrarlamak gerekirse Kur’an da caiz olarak görüldüğüne dair tefsirler bulunmaktadır.

“Hem size hem de yolculara yararlı olmak üzere deniz avı yapmak ve onu yemek size helâl kılındı. İhramlı olduğunuz müddetçe kara avı size haram kılındı. Huzuruna toplanacağınız Allah’tan korkun.”(Mâide 5/95-96)

İlginizi Çekebilir: Deccal Ne Zaman Ortaya Çıkacak?Deccal Hayatta Mıdır?


Sıradaki içerik:

Karides Helal mi Fetva Meclisi Nasıl Açıklıyor?