e
sv

Kablosuz Elektrik Akımı Gerçek Olabilir!

Kablosuz Elektrik Akımı
avatar

Aysel Gozey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kablosuz elektrik akımı gerçek olabilir! Dünya tarihinin en önemli mucitlerinden ve mühendislerinden biri olan Nikola Tesla, elektrik akımının kablosuz bir şekilde aktarılabileceğine inanıyordu. O dönem yaptığı özel çalışmalarda hayalini bir nebze de olsa gerçekleştirmişti. Yapılan çalışmalar neticesinde kilometrelerce uzakta olan bir ampulü herhangi bir kablo kullanmadan aydınlatmayı başarmıştı.

Fakat o dönem yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı söz konusu çalışmalar yarım kalmıştı. Yeni Zelanda’da bulunan Emrod isimli bir enerji girişimi de yarım kalan çalışmaları tamamlamak için geçtiğimiz günlerde çalışmalara başladı. Peki, Emrod isimli girişim tarafından yapılacak olan kablosuz elektrik akımı çalışması nedir?

Emrod ve Kablosuz Elektrik Akımı

Emrod ve Kablosuz Elektrik Akımı

Yeni Zelanda merkezli enerji girişimi Emrod , kablosuz elektrik akımı projesi için gerekli çalışmalara geçtiğimiz günlerde başladı. Nikola Tesla’nın hayalini devam ettirmek isteyen şirket, projenin tamamlanabilmesi için diğer enerji şirketleriyle de ortaklık kurmuş durumda.

Son dönemin en büyük çalışmalarından biri olan söz konusu proje sayesinde elektrik enerjisi daha verimli bir şekilde kablosuz olarak aktarılabilecek. Çalışmanın başarılı bir şekilde yürütülmesi için gerekli olan ekipmanlar ise aktarım anteni, alıcı anteni ve röle. Oldukça az bir ekipmana sahip olan projenin alt yapı maliyeti ise son derece az.

Yapılacak olan çalışmalar eğer başarılı bir şekilde tamamlanabilirse enerji sektöründe de yeni bir dönemin başlaması bekleniyor. Ayrıca, Emrod isimli enerji girişiminin yapacağı kablosuz elektrik akımı projesi, olumsuz hava koşullarından da etkilenmiyor. Son derece önemli olan bu ayrıntı projenin daha da değerlenmesini sağlıyor.

Kablosuz Elektrik Akımı Son Derece Avantajlı

Kablosuz Elektrik Akımı

Kablosuz Elektrik Akımı

Yeni Zelanda merkezli enerji girişimi Emrod tarafından yapılan çalışmalar şayet başarılı bir şekilde tamamlanabilirse, enerji sektöründe yeni bir dönemin başlaması bekleniyor. Olumsuz hava koşullarından etkilenmeyen projenin bir diğer büyük avantajı ise açık denizler.

Açık denizlerde yer alan rüzgar enerjileri söz konusu proje sayesinde herhangi bir kabloya gereksinim duymadan şehirlere son derece kolay bir şekilde aktarılabilecek. Geçtiğimiz günlerde başlayan çalışmanın henüz laboratuvar aşamasında olduğunu da hatırlatmakta yarar var.

Nikola Tesla Kimdir ?

Nikola Tesla Kimdir ?

 

Nikola Tesla, 1856 yılında Avusturya da dünyaya gelmiştir. Avusturya İmparatorluğunda doğup büyüyen Nikola Tesla, 1870 yıllarında mühendislik eğitimi almıştır. Dönemin en önemli mühendislerinden biri olarak gösterilen Tesla, aynı zamanda Edison ile de çalışma fırsatı yakalamıştır.

Başta Tesla bobini, radyo ve alternatif akım olmak üzere 700’ den fazla yeniliğe imza atan dahi mühendis Nikola Tesla, 1943 yılında hayatını kaybetmiştir. Gösterdiği başarılardan ötürü yaşamı boyunca Edison Madalyası , Elliott Cresson Altın Madalyası ve John Scott Madalyası olmak üzere sayısız ödül almıştır.

Elektrik Akımı

1943 Yılında hayata veda eden Nikola Tesla’nın çalışmaları ise Amerika tarafından el konulmuştur. Söz konusu çalışmalardan yararlanan en büyük kurum ise söylentilere göre Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü olmuştur.

Günümüzü etkileyen Güneş Enerjisi Santrali ve Elektrik Üretimi projelerinde de büyük etkisi olan bilim insanlarını takip etmek ve Onlar hakkında sıra dışı bilgiler edinmek için Bilim kategorimizi takip etmeyi unutmayınız.


Sıradaki içerik:

Kablosuz Elektrik Akımı Gerçek Olabilir!