e
sv

Hirsutizm Nedir? Yüzde Tüylenme Nasıl Çözülür?

Yüzde tüylenme yani hirsutizm nedir?Nasıl çözülür?Yüzde tüylenme çözüm yöntemleri nelerdir? Yüzde tüylenme nasıl gider?
Yüzde Tüylenme Nasıl Geçer
avatar

Aysel Gozey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vücudumuzun kendi içinde yaşadığı fizyolojik olayların yüzde tüylenme yani hirsutizm olarak geri dönüt yapması günümüzün en büyük problemlerinden biridir. Bazılarında hormonel dengesizlikler, bazılarında ise salgı bezi bozuklukları sonucunda oluşabilen hirsutizm nedir ? Nasıl tedavi edilir? Gelin, birlikte bakalım.

Hirsutizm Nedir ?

Hirsutizm Nedir?

Hirsutizm Nedir?

Kadın vücudunda oluşan fazla kıllanmaya hirsutizm adı verilmektedir. Adet görmeye başlayıp, menopoz dönemine kadar geçen süreç içinde her 100 kadından 10’unda bu rahatsızlık görülebilir. Başlıca çene bölgesi, üst dudak, omuz, sırt gibi bölgelerde normalden fazla kıllanma oluşumu görülen kadınlarda bu hastalığın belirtileri oluşmuş demektir. Genellikle 15-16 ile 45-50 yaşları arasındaki bireylerde daha fazla görüldüğü bilinen hirsutizm tedavi edilebilen bir durumdur.

Uzmanlara göre; hastalık olmayan aşırı kıllanma, başka bir hastalığın belirtisi olarak görülebilir. Altında yatan gizli rahatsızlık çözülmediği sürece kıllanmaların devam edeceği söylenmektedir.

Hirsutizm rahatsızlığınızdan kurtulmak isterseniz hayat tarzını değiştirerek bunu başarabilirsiniz. Özellikle obezite sorunu yaşayan bireyler, düzenli diyet ve egzersizlerle kilo kontrollerini sağlayabilirler.

Yüzde Tüylenme Sebepleri Nelerdir?

Tüylenme oluşumları hem erkek hem kadınlarda görülen bir durumdur. Kadınlarda androjen hormon dediğimiz erkeklik hormonunun artması sonucu tüylenmeler oluşabilir. Normalde kadınlarda yüz, karın, sırt, bel, göğüs ve omuz bölgelerinde tüylenmeler oluşmazken hormonel bozukluklar sonucu tüylenmeler artabilmektedir.

Özellikle menopoz, regl, ergenlik ve antropoz gibi dönemsel geçişlerde bu sorunlarla karşılaşılabilir. Bazı durumlarda genetik özelliklerin etkisiyle aileden alınan genlerde hormonel bozukluklar olabilmektedir. Genlerle taşınan bu özellikler bireylerin çocuklarına ve onlardan sonra gelecek kuşaklara aktarılabilirler. Böylelikle anne babada oluşan tüylenmeler ileriki yaşlarda çocuklarda da oluşmaktadır. Herhangi bir rahatsızlık sonucu kullanılan ilaç ve benzeri takviyeler de tüylenme sorunlarına sebep olabilmektedir.

Yüzde Tüylenme İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Yüzde Tüylenme Nasıl Geçer

Yüzde tüylenme nasıl geçer ya da nasıl giderilir gibi sorular özellikle kadınlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Her zaman için, önce bir uzmana giderek tedavi yöntemleri belirlenmelidir. Uzman hekimin belirleyeceği rahatsızlığa göre farklı tedavi yolları denenebilir.

Yüzde tüylenme oluşması “polikistik over” kistlerinden oluşuyor ise, doğum kontrol hapıyla bu sorun aşılabilir.

Bir kişi yüzde tüylenme oluşumunun hormonel bozukluk belirtilerini görüyorsa bir jinekoloji uzmanına gidilebilir. Hormon düzeylerinin değerlendirmesi devam ederken başka hormonel bozuklukları saptamak için endokrinoloji bölümüne başvurulabilir.

Hirsutizm Nedir ?Yüzde Tüylenme Nasıl Temizlenir ?

Hisutizm Nedir

Eğer hormonel bir sorununuz yoksa ya da evde kendim hallederim diyorsanız, yüzde tüylenme sorununuzu doğal yöntemlerle çözebilirsiniz.

Özellikle nane çayı gibi hormon düzenleyiciliği yüksek karışımlar, androjen hormonlarını dengede tutacaktır. Sıcak bir suya 2 kaşık kadar koyacağınız naneli karışımı günde 2 kere tüketmeniz yeterlidir.

Tüyleri yüzünüzden yok edemeseniz de düzenli olarak kopararak azaltabilirsiniz. Özellikle şeker, mısır unu ve yumurta akını bir karışım haline getirerek yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu karışım ağda görevi görerek yüzünüzden çıkartırken yapışan tüyleri de koparmış olacaktır. Hem cildinizi temizleyecek hem de asit dengesini korumaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca Kantaron Yağının Faydaları,Evde Nasıl Yapılır sorusunun cevabını bulmak ve doğal şifa kaynağı kantaron hakkında bilgi edinmek isterseniz, ilgili anlatımımızı okuyabilirsiniz.


Sıradaki içerik:

Hirsutizm Nedir? Yüzde Tüylenme Nasıl Çözülür?