e
sv

Güneş Çarpması Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Uzun kış günlerinden sonra özlenen güneş beraberinde güneş çarpması gibi sorunları getirmektedir.Peki güneş çarpması belirtileri nelerdir?
Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir?
avatar

Irfan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaz aylarını oldukça seven ve bu ayları iple çeken insanlar vardır. Güneşi her daim karşısında görmek isteyenleri bekleyen bazı tehlikelerde elbette vardır. Bunlardan biri de, güneş çarpması olabilmektedir. Aşırıya kaçmadan güneşin tadını çıkarsak bile zaman zaman olumsuz bir durum olarak güneş çarpması ile karşılaşanlar olabilir.Onlara yardımcı olması için güneş çarpması belirtileri konusunda bilgiler vermek istiyoruz.

Aşırıya kaçarak güneş içerisinde kalınan uzun süre sonunda güneş çarpması durumuyla karşılaşabilirsiniz. Eğer güneşin altında normal sürenin üzerinde zaman geçirirseniz, vücut ısısını ayarlayan mekanizmalarda bozulmalar ortaya çıkabilir. Güneş çarpması da işte bu mekanizmaların bozulması durumunu ifade eden klinik bir olaydır. Genel olarak yaz aylarında görülen durum, hava sıcaklarının ani olarak yükseldiği anlarda sık görülür. Güneş çarpması ile karşılaşan kişilerde; yüksek ateş, bulantı ve kas krampı gibi belirtiler görülür. Bu durumlar görüldüğü an, hızlı biçimde gerekli tedbirlerin alınması yoluna gidilmelidir.

Güneş Çarpmasi Nedir

Daha çok çocuklarda görülen güneş çarpması durumunun, özellikle öğle saatlerinde ve güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda oluştuğu görülür. Aslında hemen hemen tüm yaş grupları için de oldukça tehlikeli bir durumdur. Rüzgarın az olduğu günler, güneş çarpması riskinin arttığı günlerdir. Güneş çarpması durumunun ortaya çıkmasını tetikleyenler; uzun süre yüksek sıcakta kalmak, vücut normal sıcaklığına dönebilmek için yeterince sıvı kaybedememek olarak da gösterilebilir. Güneş çarpmasına varan olumsuz durum yaşanırken, vücut sıcaklığı organları tahrip edecek derecede çok yüksek seviyelere de ulaşarak tehlikenin boyutunu artırabilir. Genel anlamda 40 derece üzerinde sıcaklıklar ile ortaya çıkan bu durum, çocuk ve yaşlılarda daha düşük sıcaklıklarda da görülebilmektedir.

Güneş Çarpmasının Nedenleri

 • En temel ve büyük neden çok yüksek sıcaklıklara vücudu maruz bırakmaktır.
 • Güneş sıcaklığının normalin üzerinde olan bir ortamda tatil amaçlı uzun süre bulunmak ya da bu ortamlarda çalışmak güneş çarpmasına davetiye çıkarır.
 • Sıcaklığın yüksek olduğu ve güneşe maruz kalınan ortamda aşırı alkol tüketimi güneş çarpmasını tetikler.
 • Aşırı sıcak ve güneş altında kalın giyinmek.
 • Yine bu ortamlarda aşırı besin tüketmek.

Güneş Çarpmasının Belirtileri – Riskli Gruplar

Yazın keyfini yaşarken karşınıza çıkacak olumsuz durumları hazır olmanız gerekir. Çok sık görebileceğiniz güneş çarpması durumu için de hazır olmalısınız.

Güneş Çarpması Belirtileri

Güneş çarpması belirtileri şu şekilde sıralanabilir;baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları, sersemleme, yürümede zorlanma ve bozukluklar gösterme, ruhsal durumda bozukluklar görülme ile bilinç kaybı olarak sıralanabilir. Daha ileri seviyede ise; havale, solunumda düzensizlik ve 41 derece üzerinde ateşle birlikte deride kızarıklık gibi durumlar yani “sıcak koması” görülme ihtimali de vardır. Bu ileri safhada, ciddi oranda yaşam kaybı riski de bulunur. Güneşe uzun süre maruz kalma durumunda, maruz kalan kişinin bilincini yitirmeden gerekli müdahale yapılması son derece önemlidir.

Güneş çarpması durumuna karşı özellikle; yüksek tansiyon yada şeker gibi kronik hastalıkları olan hastalar, kanser hastaları, aşırı kiloya sahip olan kişiler, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzerinde olan kişiler, 5 yaş altındaki çocuklar ve hamileler bulunmaktadır.

Güneş Çarpması İçin İlk Yardım

Bu durum ile karşılaştığınız anda ilk yapılması gereken önemli şey, bu durumla karşılaşan kişiyi serin olan bir yere almak olmalıdır. Sonrasında üzerinde sıkı giysiler varsa gevşetmeli ve kusma olasılığına karşı yan olacak pozisyonda yatırılması gerekmektedir. Temel amaç maruz kalanın vücut ısısını düşürmek olmalıdır. Bunun için de; başına, göğsüne ve koltuk altlarına soğuk su ile ıslatılmış bez koymak doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, kan dolaşımını başa doğru yönlendirmek gerekir. Bu amaçla da; ayaklarını yükseltmek, kol ve bacaklara masaj yapmak, duş aldırmak yapılabilecekler arasında yer alır. Bilinç açık olana sıvı verilirken, kapalı olanlara kesinlikle sıvı verilmemelidir. Güneş çarpması için ilk müdahale sonrasında gerekli tedavinin yapılması için en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekmektedir.

Güneş çarpması ile karşılaştığınız anda kesinlikle yapılmaması gereken bazı şeyler de bulunuyor. Güneş çarpmasına maruz kalanın bilinci kapalı ise kesinlikle su verilmemesi gerekir. Maruz kalan kişinin bilincini açmak için alkol koklatılması yanlıştır. Yiyecekler ve özellikle de katı yiyecekler vermek çok tehlikelidir ve kesinlikle verilmemelidir.


Sıradaki içerik:

Güneş Çarpması Nedir?Belirtileri Nelerdir?