1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Genpei Savaşı (1180-1185) – Taira ve Minamoto Savaşı

Genpei Savaşı (1180-1185) – Taira ve Minamoto Savaşı

Genpei Savaşı
20

Genpei Savaşı, Japonya’da 1180-1185 yılların arasında, iki soylu klan ve emirlerindeki samuray birlikleri arasında gerçekleşen iç savaştır.Bu savaş sırasındaki kahramanların isimleri efsaneler ve edebiyat eserleriyle günümüze kadar ulaşmıştır.

Savaşın Sebepleri

Savaşın öncesinde Japonya’nın yönetimini elinde bulunduran iki soylu klan vardı. Taira Ailesi, samurayları ile birlikte 12.yüzyıl Japon sarayında büyük güç sahibiydi. Klan üyeleri imparatorluk sarayında önemli mevkilere getirilmişti. Bir diğer güçlü aile ise Minamoto Klanıydı. Bu savaşçı klan, geçmişte Taira Ailesi’nden ellerindeki gücü almaya çalışmaya çalışmıştı.

Taira Minamoto Genpei Savaşı

Savaşın Başlangıcı

1167’de Taria Kiyomori, başbakan olarak sarayın en güçlü adamı haline geldi. 1180 yılında ise, rakiplerini tamamen saf dışı bırakarak kızının üç yaşındaki oğlunu tahta çıkarmayı başardı.Tahta çocuk yaştaki torunu varken tüm güç Kiyomori’de olacaktı.

Ancak bu sefer farklı bir engel çıktı. Önceki İmparatorlardan Go-Shirakawa’nın oğlu olan Prens Mochihito, bu durumu kabul etmedi. Tahta hak iddia etme kararı aldı ve Minamoto Klanı ile iletişim kurdu. Bunun üzerine Minamoto Yoritomo, Taria klanına karşı Prens Mochihito’yu desteklemeye karar verdi.

Genpei_savaşı

Minamota, kendi samurayları, müttefikleri, Taira’ya muhalif klanlar ve savaşçı keşişleri birleştirerek güçlü bir ordu kurdu. Ancak Kiyomori’nin harekete geçmesiyle Prens Mochihito’nun güvenliği tehlikeye girdi. Prens kaçarak bir Budist manastırına sığındı. Kiyomori’nin gönderdiği askerler ise onu yakalamak için manastıra doğru yola çıktılar.

20 Haziran’da Taira birlikleri ani bir saldırı gerçekleştirdiler. Taira müttefiklerinin de katılımıyla Prensin kuvvetleri yenilgiye uğradı. Prens, kaçmaya çalışırken yakalandı ve idam edildi. Minamoto ise geleneksel seppuku töreni ile intihar etti. Kiyomori, Prensi koruyan ve destekleyen rahipleri de katlettirdi. Görünürde zafer kazanılmıştı ancak ülke çapında Taira ailesine karşı muhalefet yükseliyordu.

Karşı Saldırı

Babasının ölümünün ardından Minamoto no Yoritomo klanın yeni lideri oldu. Ancak Taira’nın müttefikleri tarafından rehin tutuluyordu. Bölgedeki bazı müttefiklerinin yardımı ile kaçmayı başardı. Elinde çok az adamı vardı ki bunların çoğunu da Ishibashiyama Savaşı’nda kaybetti. Tüm bu zorluklara rağmen Minamoto klanının topraklarına ulaşmayı başardı. Tüm müttefiklerine savaş çağrısında bulundu. 1180’de Fuji Nehri Savaşı’nda bir kez daha Taira kuvvetleri ile karşı karşıya geldi. Ama bu sefer avantajı ele geçirmişti. Taira ordusu destek alamayacak kadar uzaktı ve geri çekildiler.

Sonraki iki sene boyunca Japonya genelinde doğal afetler ve kıtlık yaşandı. Japon halkı bu felaketlerden Kiyomori’yi sorumlu tutuyordu. Çünkü Prens’in sığındığı manastıra saldırmış ve rahipleri öldürmüştü.

Bu süreçte Minamoto klanı güçlense de Yorimoto ve askeri başarılar kazanan kuzeni Yoshinaka arasında rekabet başladı. Onları kurtaran Taira güçlerinin dağınıklığı oldu. Taira ordusu iki bölünmüştü. Yoshinaka Taira ordusunun büyük bölümünü vadiye çekerek tuzağa düşürdü. Böylelikle Minamoto tarafı üstünlüğü el geçirdi.

Yenilgi haberi Kyoto’ya ulaştıktan sonra Taira ailesi imparatoru ve kraliyet tacını alarak kaçtılar. Öte yandan Yorimoto için de işler iyi gitmiyordu. Kuzeni Yoshinaka ordusuyla Kyoto’ya girmişti. Bir yıl sonra Yorimoto ordusuyla birlikte Kyoto’yu almak için geldi. Bir diğer kuzeni Yoshitsune birlikleri ile Yorimoto’yu desteklemeye gelmişlerdi. Yoshinaka ve adamları kısa sürede yenildi ve öldürüldü.

Genpei Savaşı Sonu

Başkentin alınmasından sonra Taira’ya sadık topraklar tek tek ele geçirildi.Savaşı olarak bitirecek son karşılaşma ise Shimonoseki Boğazı’nda yaşadı. Dannoura Savaşı’nda Minamoto birlikleri kesin bir zafer kazandı. Yedi yaşındaki imparator ise denizde boğularak öldü.

Genpei Savaşı’ndan sonra, Minamoto no Yoritomo “Yüksek Komutan (Shogun)” unvanını aldı. Japonya’daki ilk Bakufu kuruldu. İmparatorluk makamı sadece sembolik önemini muhafaza etti. Uygulamada Bakufu yönetimi ve yerel lordlar gücü ellerinde bulundurdular.

minamoto

NOT:Bakafu,Japonya’yı yaklaşık 700 yıl boyunca yöneten samuray-askeri hükümet sistemidir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Başkent Üniversitesi İlk ve Acil Yardım bölümü mezunuyum.Boş zamanlarımda araştırma yapmak ve bunu paylaşmak en önemli hobimdir. "Gerçek bilgi,insanın ne kadar cahil olduğunu bilmesidir."

Yorum Yap