1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Bilim İnsanı ve Özellikleri!

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Bilim İnsanı ve Özellikleri!

En İyi Bilim Adamları
22

Tarihi ve günümüzü buluşlarıyla değiştiren en iyi 10 bilim insanı ve bu bilim insanlarının hangi konularla ilgilenip bize ne gibi kolaylıklar sağladığından bahsettiğimiz listemize hoş geldiniz! İşte, gelmiş geçmiş en iyi 10 bilim adamı ve hayatımıza kattığı değerler!

Top 10 Bilim İnsanı Listesi – Dünya

1 – Marie Curie

Marie Curie

1867-1934 yılları arasında yaşayan ve Radyoloji biliminin kurucusu olarak anılan Marie Curie, fizikçi ve kimyacıdır. Uranyum kullanarak yapmış olduğu deneyler esnasında radyoaktiviteyi keşfederek Nobel ödülü almaya hak kazanmıştır. Toryum maddesinin radyoaktif özelliğini bulmasının yanı sıra radyum elementini de ayrıştırmıştır. Dünyanın en güçlü kadınları listesinde de yer alan bu önemli bilim insanı, kadının gücünü de simgelemektedir.

2 – Dahi Bilim Adamı Nikola Tesla

Dünyanın En İyi Bilim Adamları

1856-1943 yılları arasında yaşamını sürdüren Nikola Tesla, fizikçi olmasının yanı sıra çok büyük başarılara imza atmış bir bilim insanı olarak bilinir. Bir süre Edison’un yanında çalışmış fakat sonra ayrılmıştır. Edison’un bulmuş olduğu doğru akım buluşunun daha kullanılabilir hale getirebilmek için alternatif akımı bulmuştur. Günümüzde de kullanmış olduğumuz radar, floresan ve MR Nikola Tesla’nın teorilerinden yola çıkılarak oluşturulan projelerdir. Tesla insan eliyle gerçekleştirilen şimşeği oluşturmuştur ve bu projesinde elektriğin kablosuz olarak akımını sağlamıştır.

3 – Isaac Newton

Isaac Newton

1642-1727 yılları arasında yaşamış olan Isaac Newton’u hemen hemen herkes kafasına düşen elma ile tanıyoruz. Newton günümüzdeki endüstri ve diğer tüm alanlardaki cisimlerin hareketlerini hesaplayabilmemizi ve tespit etmemizi sağlayan, temel fizik kurallarını bularak onları formülize hale getiren bilim insanı olarak bilinir.

4 – Galileo Galilei

1564-1642 yılları arasında yaşayan Galileo Galilei, orta çağda bilim alanında devrim yapan, modern bilimin ve bilimsel yöntemin babası olarak bilinen bir bilim insanı olarak bilinir. Orta çağ döneminde bilim ile ilgili düşünce; evrenin merkezinde dünya olduğu ve gökyüzünde bulunan her şeyin dünya etrafında döndüğü düşüncesiydi.

Galileo Galilei

Galilei bu esnada, evrenin merkezinin dünya olmadığını, bir gezegen olduğunu ve güneşin etrafında döndüğünü keşfetmiştir. Bu düşüncesinden dolayı kilise tarafından aforoz edilmiş ve hapsedilmiş olan Galilei, tüm bunlara rağmen “yine de dönüyor” sözünü etmiştir.

5 – Dennis Ritchie

Dennis Ritchie
Dennis Ritchie

Günümüzde kullanmış olduğumuz bilgisayarların bu noktaya gelmesinde oldukça katkı sağlayan Dennis Ritchie, Ken Thompson ile birlikte laboratuvarda çalışırken C programlama dilini bulmuştur. Unix işletim sisteminin geliştirilmesinde de büyük rol alan Ritchie, Linux işletim sistemlerinin de temelini atan bilgisayar alanında en önemli bilim insanı olarak bilinir.

6 – Charles Darwin

YouTube video

1809-1882 yılları arasında yaşamını sürdüren Darwin, modern evrim kuramının kurucusudur. Eğitim hayatında din bilimi okumaya başlayarak tanrının tüm canlıları nasıl bu güzellikte yarattığını incelemekteydi.Fakat daha sonrasında araştırmaya yönelmesi ile kilise ile olan bağları kopardı ve canlıların aralarında bulunan bağları ve canlıların kökenlerini araştırmaya başladı.

1830 yılında tüm dünyayı dolaşmaya başladı ve canlıların ilişkilerini anlamaya çalıştı. Darwin, canlıların çoğalması esnasında en iyi uyum sağlayanın hayatta kalmasını yani doğal seçilimi bulmuştur. İlk yıllarda kilise ve zamanın bilim otoriteleri Darwin’in bu düşüncesine karşı çıkmış olsa da ilerleyen zamanlarda Darwin’in görüşü bilimsel gerçeklik olarak kabul edilerek tüm dünyada saygınlık kazanmıştır.

7 – Aristoteles

Dahi Bilim Adamı Listesi

M.Ö. 384-322 yılları arasında yaşadığı bilinen Aristoteles, Antik Yunan filozofudur. Fizik, zooloji, gökbilim , mantık, siyaset,  biyoloji ve ilk felsefe konularında pek çok eser vermiştir. Aristoteles ve Platon, Batı düşüncesinin en önemli iki filozoflarıdır.

8 – Albert Einstein

Albert Einstein

1879-1955 yılları arasında yaşamını sürdüren Einstein, e=mc^2 yi, maddelerin çok yoğunlaşmış enerjiden başka bir şey olmadığını bulmuş ve atom enerjisinin üretilmesinin temellerini atmış bir bilim insanıdır.

9 – Alan Turing – Turing Testi Yaratıcısı Bilim Adamı

Alan Turing
Alan Turing

1912-1954 yılları arasında yaşamış olan Alan Turing, günümüz yapay zeka kavramının ilk akla gelen ismidir. Bunun sebebi ise, ilk bilgisayarların tasarlanması esnasında önemli rol oynamış olmasıdır. 1950 yılında, Turing testini ortaya atmıştır ve bilgisayarların da insanlar gibi düşünüp düşünemeyeceği konusunda önemli tezler üretmiştir.

10 – En İyi Bilim Adamı Listesi – Louis Pasteur

Louis Pasteur

1822-1895 yılları arasında yaşayan Louis Pasteur, Fransız asıllı mikrobiyolog ve kimyagerdir. Bunun yanında kuduz aşısını bulan önemli bir bilim insanıdır. Mayalanma olaylarında ve bulaşıcı olarak kabul edilen hastalıklarda mikroorganizmaların sorumlu olduğunu kanıtlayarak, organizmaların kendiliğinden türeme teorisini çürütmüştür.

Önerilen Yazı
Çılgın Matematik ve Fizik Dehası Albert Einstein Kimdir?

Yorum Yap