e
sv

Erkekler Koronavirüse Karşı Daha Dayanıksız

Araştırmalara göre erkeklerin koronavirüsten ölme olasılığını akciğerlerdeki belirli bir enzimin yüksek seviyelerde oluşu arttırıyor olabilir
erkek-korona
avatar

Irfan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Araştırmalara göre erkeklerin koronavirüsten ölme olasılığını akciğerlerdeki belirli bir enzimin yüksek seviyelerde oluşu arttırıyor olabilir.

Tamamı yaşlı ve kalp yetmezliği bulunan 3500’den fazla kişi üzerindeki araştırma hayli ilgi çekici.Araştırmaya göre erkek deneklerde kadınlara kıyasla daha yüksek konsantrasyonlarda anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE2) bulundu.Ayrıca bu deneklerin hiçbiri Covid-19 hastası değildi.Ancak ACE2’nin virüsle nasıl etkileşime girdiğine dair farklı araştırmaların,erkekler ve kadınlar arasındaki ölüm oranlarındaki eşitsizliği açıklamaya yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 veya kısaca ACE2; akciğerler, arterler, kalp, böbrekler ve bağırsaklardaki hücrelerin dış yüzeyine bağlı bir enzimdir. ACE2, damar daraltıcı olan anjiyotensin II hormonunun anjiyotensin hidrolizini hızlandırarak kan basıncının düşmesini sağlar.

Akciğerler dahil olmak üzere çeşitli organlarda bulunan ACE2,çalışma grubundaki yazarlarından birine göre COVID-19’a neden olan koronavirüslere bağlanır ve sağlıklı hücreleri daha kolay enfekte eder.

Çalışmanın yürütüldüğü Hollanda’daki Groningen Üniversitesi Tıp Merkezi Kardiyoloji Profesörü olan Adriaan Voors Avrupa Kardiyoloji Derneği’ne şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Akciğerlerde yüksek düzeyde ACE2 bulunur ve bunun COVID-19 ile ilişkili akciğer bozukluklarında önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.”

Yine Groningen Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Iziah Sama ise şu açıklamalarda bulunmuştu:

“En güçlü biyolojik belirteçlerden biri olan ACE2’nin erkeklerde kadınlardan daha yüksek olduğunu tespit ettiğimizde,bunun neden erkeklerin COVID-19’dan ölme olasılığının daha yüksek olduğunu açıklamada yardımcı olduğunu fark ettim.”

Altı farklı ülkede yapılan çalışmalar ile,Business Inseder’ın daha önce bildirdiği gibi,erkeklerin COVID-19’dan ölme ihtimalinin %50’den daha fazla olduğunu görüldü.

Araştırmacılar ACE2 reseptörlerinin yanısıra erkeklerin neden virüse karşı daha savunmasız oldukları hakkında başka teoriler de orta koydu.Buna göre erkekler hipertansiyon ve diyabet gibi virüsün etkisini daha da kötüleştiren durumlara daha yatkındır.Ayrıca birçok ülkede erkekler kadınlara oranla daha fazla sigara içiyor ve erkeklerin kadınlara oranla ellerini yıkama olasılığı da yine yapılan araştırmalara göre oldukça düşük.

erkek-el-yıkama

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Erkekler Koronavirüse Karşı Daha Dayanıksız