e
sv

Elon Musk Neuralink ile İnsan Beynini Değişiyor mu?

Elon Musk Neuralink
avatar

Aysel Gozey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya’nın en çılgın, en yaratıcı girişimcisi Elon Musk insan beyni ile bilgisayarı birleştirdiği Neuralink cihazını resmi olarak tanıttı. Uzun süredir dünya çapınca büyük bir merak uyandıran bu proje internet üzerinde yapılan canlı yayında açıklandı. Son yıllar ismini Tesla ve SpaceX gibi olağanüstü projelerle duyduğumuz Elon Musk bu son cihazı ile yeni bir çağın kapılarını araladı.

Neuralink Nedir

Peki, Neuralink nedir ?Aslında bir bilgisayar çipi olarak adlandırılan bu cihaz insan beynine bağlanmaktadır. İnsan kafatasına ince kablolar ile girecek olan bu cihaz oldukça kolay bir operasyon ile yerleştirilecek. Pil ile şarj olup pil ömrü 1 gün boyunca yetebilecek olan bu cihaz, 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip. Saç teli inceliğinde kabloları ve sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebilme özellikleri ile oldukça ilginç bir projedir. Neuralink’in dikkat çeken en önemli kısmı ise internete bağlanan her türlü elektronik cihazı kontrol edebilme yetkisine sahip olması.

Elon Musk ve Çılgın Projeleri : Neuralink Nedir?

Elon Musk - Neuralink Nedir

Elon Musk bir mühendis ve önemli bir teknoloji girişimcisidir. Her yaptığı yeni bir proje ve geleceğe yönelik çalışmaları ile insanlarda büyük bir hayranlık bırakmayı başarıyor. Geçtiğimiz günlerde hayata geçen SpaceX ve başarılı ve ileri teknolojili araba firması Tesla ile oldukça konuşulmuştu. Şimdi ise Neuralink çalışması ile uzun bir süre gündem olacak gibi duruyor. Yaptığı projeler ve vaat ettikleri ile geleceğe yaptığı yatırımlar takdir edilesi ve örnek alınması gereken bir kişidir.

İşte Neuralink ve Vaat Ettikleri

Elon Musk canlı yayında bu projenin çok yakın gelecekte önemli vaatler verdiğini anlattı. En büyük iddiası Alzheimer ve Parkinson gibi çağımızın önemli hastalıklarını kontrol edip tedavi edilmesinde kullanabilecek olması. Aynı zamanda beyin – bilgisayar ara yüzü oldukça kuvvetli olacak bu cihazın hafıza kaybı ve görme kaybı gibi nörolojik kaynaklı sorunları çözüm getireceği söylendi. Omurga yaralanmalarına da aynı şekilde çözüm ve kolaylık getireceği söyleniyor.

Alzheimer - Neuralink Nedir

Neuralink , geçtiğimiz yıl maymunlar üzerinde denenmiş ve hareketlerini, düşüncelerini kontrol edebileceği gözlenmiştir. Gerçekleşen canlı yayında Elon Musk, yine kendi projesi olan Tesla ’nın otomatik pilotunu kontrol etmek için bile kullanabileceğini söyledi. Bilgisayar oyunlarında da bu cihazı kulağınızın arka kısmına takarak oyun oynayabiliyorsunuz.

Bu yılın sonunda bu cihazın insan üzerinde denenmesi ve çok yakın zamanda da seri üretime geçilip piyasaya çıkartılması düşünülüyor.


Sıradaki içerik:

Elon Musk Neuralink ile İnsan Beynini Değişiyor mu?