e
sv

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir? Dut Kurusu Nasıl Yapılır?

Dut-Kurusu-Faydaları-Nelerdir-1
avatar

Aysel Gozey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güzel tadıyla yemeğe doyulmayan dut kurusu faydaları ile de bilinen önemli yemişler arasındadır. Sağlıklı yaşam için tüketilmesi önerilen dut kurusu önemli bir besin kaynağıdır. Çocukların beyin gelişiminde etkisi olan bu besin kaynağı, içinde bulunan mineraller sayesinde günlük alınması gereken besinler arasındadır.

Kilo vermek isteyen birçok kişinin merak ettiği dut kurusu kalori miktarı ise oldukça idealdir. Fakat dut kurusunun tek başına elbette kilo vermek için etkili olması mümkün değildir.

Beyaz Dut Kurusu Faydaları

Dut-Kurusu-Faydaları-Nelerdir-1

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir?

Dut kurusu besin değeri olarak çok zengin bir yapıya sahiptir. Demir, kalsiyum ve içerdiği C,B1, B2 vitaminleri ile hastalıklara karşı antibiyotiktir.

Özellikle dut kurusu faydaları nelerdir dersek birlikte inceleyelim:

 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Doğal bir kan yapıcıdır.
 • İdrar yolları intihabı konusunda idrar söktürücü etkisi vardır.
 • Bağırsaklarda oluşan kurtların vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Karaciğer açısından güç sağlar.
 • Hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir.
 • İnsan vücudunda ana organ olan kalbi hastalıklardan korur.
 • Saç ve cilt açısından mükemmel bir canlılık sağlar.

1 – Dut Kurusu Nasıl Yapılır

Dut-Kurusu-Faydaları-Nelerdir-1

Güzel bir besin olan dut kurusu nasıl yapılır konusunda 2 seçenek vardır. İlk olarak doğal yöntemlerle yapılan alışılagelmiş bir yöntemdir. Bol güneş altında kurutulan ve günlerce devam eden yöntemdir. Bu yöntemde kurutulan dutlar lezzet açısından daha iyi olur. İçindeki doğal mineralleri daha fazla muhafaza etmiş olur.

İkinci yöntem gelişmiş bir yöntem olup fırınlarda kurutulan yöntemdir. Ayrıca bu yöntemde zamandan tasarruf edilir. Dut kurusu fiyat konusunda ikinci yöntemle kurutulan dutlar daha ucuzdur. Çünkü işçilik çok azdır. Dut kurusu faydaları açısından ilk yöntemle yapılan daha fazla tercih edilmelidir.

2 – Dut Kurusu Zayıflatır mı ?

Önemli konulardan bir tanesi olan dut kurusu ile zayıflamak mümkün mü? Besin değeri açısından çok fazla mineral ve vitamine sahip olduğu için bu soruya evet demek zor görünüyor. Fakat egzersiz, uygun diyet listesi ve dut kurusu takviyesi ile kesinlikle zayıflama gerçekleşir.

Dut kurusu çayı her gün düzenli olarak demlenip içilirse zayıflama için etkili olur. Gereken ölçülerde tüketim sağlanırsa ve bilinçli olarak yenirse, bu mucizevi bitkinin tüm faydalarını görmek mümkündür.

3 – Dut Kurusunun Bebeklere Faydaları

Dut Kurusunun Bebeklere Faydaları

Hamilelik dönemi ve sonrasında çoğu besinin olumlu etkileri bulunmaktadır. Dut kurusunun bu konuda çok etkili özellikleri vardır. Özellikle beyin gelişimi konusunda faydası vardır. Bebeklerin mamalarına robota çekilerek verilebilir. Ayrıca bebeklerin bağışıklıklarını güçlendirir. Tüm virüslere açık bir halde olan bebeklerin bağışıklıkları güçlü olmalıdır. Dut kurusu faydaları göz önüne alındığında bebeklere belli zamanlarda verilirse ateş düşürücü etki yapacaktır. Şurup kullanımını azaltacaktır.

4 – Beyaz Dut Kurusu Kürü Yapanlar Kadınlar Kulübü

Dut-Kurusu-Faydaları-Nelerdir-5

Beyaz dutun kurusundan yapılan kürle kötü bir hastalıktan kurtulmak mümkün. Kan içinde oluşan iltihap zamanla kötü sonuçlara neden olur. Bunun önüne geçmek için dut kurusunun kürü kullanılabilir.

Kürü yapmak için kullanılacak malzemeler:

 • Yarım bardak temiz su.
 • Bir avuç dut kurusu yaklaşık 6 kaşık yeterli olacaktır.

Kürün yapılışı:

İlk olarak küçük bir tencere içine su konularak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca içine dut kuruları atılır. 3 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır. Çay olarak demlemeye bırakılır. Demleme işleminden sonra ikram edilir. Kadınlar kulübünde çoğunlukla gündeme gelen bu konu verilen işlemlerle yapılır ve kullanılır. Dut kurusu faydaları arasında kanın temizlenmesi de eklenebilir.

5 – Dut Kurusu Faydaları ile Dut Kurusu Diyet

Günümüzün en büyük sorunlarından olan kilo vermek, büyük oranda çaba istemektedir. Kilo vermek ve sağlıklı olarak bu kiloları korumak için yapılması gerekenlerin başında doğru oranda ve düzenli tüketmek gelmektedir.

Diyet listesi oluşturanlar için şu tavsiye verilebilir. Gün içinde uygulanan diyet listesine periyotlar halinde dut kurusu eklenebilir. Bu sayede hem tokluk hissi hem de vücudun istediği vitaminleri almak mümkün olacaktır. Bu mucizevi bitki ile diyet yapmak için hem çay olarak hem de kuru yemiş olarak tüketilirse faydası görülür.

6 – Dut Kurusu Faydaları Arasında Egzama

Dut Kurusu

Egzama fiziksel açıdan kötü bir görüntü oluşturan bir hastalık türüdür. Kırmızı kabarmaların görüldüğü ve çok kötü kaşınma hissi veren bu hastalıktan kurtulmak için çeşitli yollar vardır. Doğal yollar düşünüldüğünde daha sağlıklı bir sonuç verir. Yan etkileri olmadan egzamadan kurtulmak herkes için güzel bir şeydir. Dut ile egzamadan kurtulmak için çay yapılmalıdır.

Dut kurusu çayı hazırlamak için:

 • Yarım bardak temiz su.
 • Bir avuçtan az dut kurusu yaklaşık 4 kaşık yeterli olacaktır.

Kür gibi hazırlanır. Önce su kaynatılır. Kaynamakta olan suya dut kuruları atılır. Demleme işlemi yapılır ardından ılık olması beklenir. Sonrasında egzama olan bölgelere sürülür. Kısa sürede hastalığın geçtiği görülecektir. Obezite belirtileri ve hastalığının azaltılmasında da etkili olan dut kurusu faydaları için düzenli kullanım gerekiyor aksi halde bir yararı olmayacaktır.

Dut Kurusu Besin Değerleri

Faydaları saymakla bitmeyen dut kurusunun besin değerleri özellikle zayıflamak isteyenler için merak konusu olmuştur.100 gram dut kurusu baz alındığında kalori değeri 336 olarak öne çıkıyor.Ayrıca yine 100 gram dut kurusunun 75 gramı karbonhidrat,9 gramı lif,9.5 gramı demir ve 2.7 gramı proteindir.Dikkatli ve kararınca yenilen dut kurusunun yenilmesinde hiçbir sakınca görülmemektedir.

Dut Kurusu Saklama Şekli

Dut kurusu oda sıcaklığında ya da buzdolabında 6 aydan 1 yıla kadar saklanabilir.Isıdan ve güneş ışığından uzak,hava geçirmeyen bir torba ya da kapta tutulmalıdır.Sıcak iklimlerin hüküm sürdüğü bölgelerde soğutma işlemleri önerilmektedir.


Sıradaki içerik:

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir? Dut Kurusu Nasıl Yapılır?