e
sv

Böbrek Taşı Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Böbrek Taşı Nedir Belirtileri Nelerdir ?
avatar

Aysel Gozey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hemen her yaş grubunda yaşanabilen böbrek taşı nedir belirtileri nelerdir ? Kişinin günlük yaşamını büyük bir oranda etkileyen böbrek hastalıkları , ağrı ve sancının yükseldiği anda büyük bir problem halini alır. Vücudun tam orta bölgesinde yer alan bu iki organ ağrıdığı zaman, kişinin yürüme, dengeli duruş ve oturma pozisyonlarında da bozulmalar görülür. İşte, böbrek taşı hakkında merak edilen her şey!

Böbrek Taşı Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Böbrek Taşı Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Böbrek Taşı Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Vücutta gerçekleşen çeşitli kimyasal süreçler sonunda sindirilemeyen ve bu nedenle vücuttan atılamayan maddeler böbrek taşı oluşturmaktadır. İlk etapta ufak boyutta bulunan bu tortu şeklindeki maddeler böbrek kumu olarak adlandırılsa da, daha büyük halde ve bir arada bulunan kum taneleri böbrek taşları oluşmasına neden olur.

1 – Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Taşı

Bir kimsenin böbrek taşı rahatsızlığına sahip olduğunu anlaması için birtakım belirtilerin görünmesi gerekmektedir. En bilinen böbrek taşı belirtisi idrarda kan görülmesi durumudur. Karın ve bel bölgesinde yaşanan ciddi ve uzun süreli ağrılar da böbrek taşı belirtileri arasında yer almaktadır. Mide bulantısı ve kusma hissi de yine bu hastalığın belirtilerinden başlıcaları arasındadır.

2 – Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek Taşı

Böbrek Taşı

Böbrek taşı oluşma nedenlerinin başında yeterli su içmemek gelmektedir. Sindirim sistemi hızlı çalışmayan, sık idrara gidemeyen kişilerde idrar kanalları üzerinde mineraller birikerek taşları oluşturabilir. Bu durum kişinin vücut kimyası ile ilgili olabildiği gibi yeme alışkanlıkları ve hayat tarzı ile de kaynaklanabilir.

Obezite, hareketsiz yaşam, doğum kaynaklı böbrek yetmezlikleri, diğer böbrek hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları ve bağırsak hastalıkları böbrek taşı nedenleri arasında yer almaktadır.

3 – Böbrek Taşı Teşhisi Nasıl Konur?

Böbrek Taşı Teşhisi

Bir kimsenin bu hastalığı taşıdığının teşhis edilmesi için ultrasonografi, idrar ve kan testi uygulamaları yapılmalıdır. Eğer büyük boyutta bir taş mevcut ise ultrasonografi sırasında kolayca ayırt edilebilir. Eğer küçük boyutta ya da yeni başlayan bir durum söz konusu ise böbrek taşı teşhisi için kan , idrar ve ultrasonografiye ek olarak tomografi de uygulanabilir.

4 – Böbrek Taşı Nedir Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşı tedavisi için kişinin hastalık geçmişi ve mevcut taşın boyutu ve türü önemli bir etkendir. Safra kesesi tedavisi için de uygulanan böbrek taşı tedavisi yöntemleri ile vücutta bulunan istenmeyen mineraller dışarı atılmaya çalışılır. Bu süreçte antibiyotik ve idrar söktürücü ilaçların yanı sıra bolca su tüketimi önerilir. Yürüyüşün büyük öneme sahip olduğu tedavi sürecinde, kişinin hareketli bir yaşam sürmesi beklenir.

İlaç ve hareketli yaşamın etki etmediği böbrek taşı türlerinde tedavi için lazer yöntemi gibi cerrahi yöntemlere başvurulur.

5 – Böbrek Taşına Ne İyi Gelir ?

Böbrek taşına iyi gelen bitkiler ve içecekler listemize geçmeden önce, sağlıklı bir yaşam için mutlaka ve mutlaka bolca su içmek gerektiği bilinmelidir. Böbrek taşına ne iyi gelir sorusunun cevabı ise hemen her evde kolaylıkla uygulanabilecek yöntem ve besinleri içermektedir.

 • C vitamini yönünden zengin besinler ( portakal, greyfurt, limon gibi) böbrek taşının oluşmasını engellerken, mevcut bir taş varsa, düşürülmesinde fayda sağlayacaktır.
 • Elma tüketmek, böbrek taşı ile mücadelede büyük bir öneme sahiptir. Çünkü elma lifli yapısı nedeniyle sindirimi kolaylaştıran bir özellik taşımaktadır.
 • Yoğurt böbrek sağlığı için oldukça önemli bir besindir. Bu yönü ile düzenli yoğurt tüketmek taş düşürme sürecinde büyük bir önem kazanır.
 • Tuzu azaltmak da böbrek taşı ile mücadelede büyük bir rol oynar. Çünkü tuz vücutta su tuttuğu için hem ödem yapar hem de suyun vücuttan atılmasını önler.
 • Baharatı kesmek de aynı şekilde böbrek hastalıklarını önleyecektir.
 • Kahve, çay ve alkol içerdiği yüksek oranda kafein nedeniyle taş oluşmasına neden olabilmektedir. Bu noktada böbrek taşını önlemek için bu içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Sıradaki içerik:

Böbrek Taşı Nedir Belirtileri Nelerdir ?