e
sv

Bankamatik Nedir? Bankamatik Özellikleri Nelerdir?

Banka içerisinde beklemek zorunda olmadan kullanabileceğimiz bankamatiklerin özellikleri nelerdir?Hangi işlemleri yapabiliriz?
bankamatik
avatar

Supericerik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bankada yapılabilecek birçok işlemin yapıldığı bankamatikler için, bankamatik nedir? sorusu sıklıkla sorulur. Bu konu ile bağlantılı olarak; bankamatiklerin ne işe yaradığı, özelliklerinin neler olduğu, sağladığı avantajlar ve kullanımının nasıl olması gerektiği, gibi konular hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Bankamatik Nedir?

Bankamatikler, bankalarda yapılan pek çok işlemin kolaylıkla yapıldığı araçlardır. Her banka tarafından, belirli bölgelere yerleştirilir ve çeşitli özelliklere sahiptirler. Kişinin, hizmetinden yararlanmış olduğu bankalara ait bankamatikleri kullanarak kolay işlemlerini halletmeleri sağlanır. Ayrıca kişinin, hizmetinden yararlanmadığı bankamatiklerden de işlem yapması mümkündür.

Bankamatiklerde Hangi İşlemler Yapılabilir?

Bankamatiklerde yapılan işlemler, bankalara gidilerek yapılan işlemlerin neredeyse yüzde sekseninin yapıldığı yerlerdir.

Bu işlemler başlıca şu şekilde ifade edilebilir:

 1. Para çekme ve para yatırma
 2. Farklı hesaplara yapılacak olan havale ve bu türde transferler
 3. Kullanılan kartın şifresini değiştirme işlemleri
 4. Hesapta bulunan para miktarını, varsa kredi kartı borcunu sorgulama işlemleri
 5. Eğitim sınav ve harç ödemeleri gibi işlemlerin yapılması
 6. Kart kullanmadan para transferini sağlama işlemleri

gibi işlemler olmak üzere, çok çeşitli işlemlerin kolaylıkla yapılmasına imkan sağlarlar.

Bu durumların dışında, bankaya müracaat gerektirmeyen farklı işlemelerin yapılması için de kullanılabilirler.

Bankamatiklerden Yapılmayan İşlemler Nelerdir?

Bazı durumlarda bankaya gitmeye ihtiyaç duyulur. Yaşanılan sorunlar ve ilk kez hizmet alım başvuruları, bankamatiklerin kullanılamayacak olduğu işlemlere örnek olarak verilebilir. Kişinin, kullanmakta olduğu kartının hasar görmesi, kırılması, kaybolması gibi durumlarda yaşanan sorunu bankaya iletmesi gerekir.

Bu durumun dışında, ilk kez kart alınacağı veya hesap açılacağı zamanlarda, işlemlerin ATM yardımıyla yapılmayacağı görülür. Bu sebeple bankaya doğrudan başvuru yapılmalı ve bilgilendirmelerden sonra talebini onaylaması gerekir. Banka ve müşteri arasında olacak; karşılıklı hizmet alma ve verme durumlarının onaylanması, mağduriyet yaşanan durumlar, gibi çeşitli zamanlarda ATM yardımıyla işlem yapılmaz.

Bankamatiklerden Yapılmayan İşlemler Nelerdir?

Bankamatiklerin Özellikleri Nelerdir?

Bankamatiklerin özellikleri, genel özellikleri ve işlevsel özellikleri olarak ikiye ayrılabilir. Genel özellikleri; para haznesine sahip olma, sahte para veya gerçek para ayrımı yapabilme, kart tanıma işlemlerini yapabilmesidir. Bunun dışında, genel olarak çok fazla alan kaplamayan, işlemlerin yapıldığı ekrana bir kişinin sığmasına bağlı olarak güvenilir olan cihazlardır.

Genel olarak haftanın her günü ve her saatinde çalışmaya uygun ve cihaza bağlı sorun olmadıkça durumun değişmediği cihazlardır. İşlevsel özellik olarak ise; bankaya ait kartları ve diğer kartları tanıyabilen, yapılan işlemler için uygun yönlendirmeleri yapabilen cihazlardır.

Bankamatik Kullanımı İçin Neler Gereklidir?

Bankamatik kullanımını sağlamak için ihtiyaç duyulan fazla bir gereksinim yoktur. Bununla birlikte; kartı işlemler için banka veya kredi kartı, bilgilerin doğrulanması gerektiğinde kişiye ait güvenlik bilgileri ve para transferleri durumunda yatırılacak olan para gereklidir. Bu durumlar tamamlandığı zaman bankamatiklerden işlemler yapılabilir.

Bankamatiklerde İşlemler Nasıl Yapılır?

Kartı işlemlerde, kişi sahip olduğu kartı belirgin olarak gösterilen hazneye en uygun şekilde yerleştirir. Daha sonra doğrulama aşamasını sağlamak için kart şifresi girilir ve kişiye ait olan sayfa açılır. Ekranın sağ ve sol kısmında olmak üzere, farklı işlemler için alanlar vardır. Kişi, yapmak istediği işleme uygun olan alanı seçer.

Daha sonra ekran üzerinde çeşitli yönlendirmeler çıkar. Bu yönlendirmeler, yapılmak istenen işlemin içeriğine göre değişiklik gösterir. Daha sonra işlem tamamlanır ve kartın tekrar alınması sağlanır. Kartsız olarak yapılacak işlemlerde ise, işlemi yapmak isteyen bireye ait olan kimlik numarası istenir. Doğrulama sağlandıktan sonra, işlem için çeşitli yönlendirmeler takip edilir. Bu şekilde işlem tamamlanmış olur.


etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Bankamatik Nedir? Bankamatik Özellikleri Nelerdir?