e
sv

ASELSAN Drone MİUS İHA Sistemi Tanıtıldı

ASELSAN Drone MİUS İHA Sistemi ile Çok Donanımlı Olacak
avatar

Aysel Gozey

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Her parçası ile Türk mimarisine sahip olan ASELSAN Drone sistemleri kendine has özellikleri ile gözleri üzerine toplamayı başardı. 21.yüzyılın çığır açan teknolojilerinden biri olan drone teknolojileri yüksek kamera donanımı ile askeri alanda görev alarak hem maddi hem de insan kaybını önlüyor.

ASELSAN drone MİUS İHA sistemi

ASELSAN drone MİUS İHA sistemi

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile yeni ürünler ortaya çıkıyor. ASELSAN firması tarafından geliştirilen yeni İHA teknolojileri şimdiye kadar çıkan modellerin dışında üretimi sağlandı. Normalde mini, nano ve mikro olarak üretim sağlanıyordu. Fakat geliştirilen yeni insansız hava aracı üzerine yeni teknolojiler entegre edilerek tanıtıldı.

ASELSAN Drone MİUS İHA Sistemi ile Çok Donanımlı Olacak

ASELSAN Drone MİUS İHA Sistemi ile Çok Donanımlı Olacak

ASELSAN Drone MİUS İHA Sistemi ile Çok Donanımlı Olacak

MİUS İHA Sistemi ASELSAN tarafından tasarlanmış yeni bir projedir. BOTAŞ Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının Güvenliği Projesi taraflarınca geliştirilmiştir. Özellik olarak görev gerçekleştirme ve zamanlanmış uçuş gerçekleştirmeye sahip.

MİUS İHA sistemi gelişmiş keşif özelliklerinden, gözetleme, inceleme ve komut dinleme fonksiyonlarıyla donatılmıştır. Fiziksel özellik bakımından 8,8 kg ağırlığındadır. Uçuş yaparken 20 km çapında uçabilen araç havada bir buçuk saat kalabiliyor.

Kanat açıklığı özelliği 3 kademeli olup el ile atılarak yükselebiliyor. İniş yaparken gövde üzerine ve paraşütle iniş yapabiliyor. Teslimatı yapıldığı zaman Savunma Sanayi ve BOTAŞ yetkilileri tarafından deneme sürüşleri yapılması planlanıyor.

NANO ile İHA Geliştirme Projesi

Aselsan MİUS

Üzerinde ASELSAN imzası bulunan bir başka proje NANO İHA Geliştirme Projesi’dir. Şaşırtacak bir özelliğe sahip olacak bu projede 500 gramın altında bir drone üretilmesi planlanıyor. Özellik bakımından sadece 25 dakika havada kalacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca 2 km’yi aşan görüntü aktarımı geliştirme aşamasında olup bu haliyle bile büyük işlere imza atabilir.

Havada görev yapacak araçlar, İHA’lar ve Drone’lar Hava Savunma Sanayii açısından kolaylık sağlarken hem de çağa yeni bir kimlik kazandırıyor. Askeri alanda çok güzel işler çıkaran bu teknolojilerin önemi artmış hatta büyük yatırımlar yapılmıştır. Yatırım ve geliştirme konusunda HAVELSAN, ASELSAN, ROKETSAN ve Baykar Savunma firma ve kurumları ortak hareket ederek güzel gelişmeler ortaya koymaktadır.

Selçuk Bayraktar günümüz vazgeçilmezleri arasında olan twitter sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımlar yaparak milli savunma sistemlerinin önemini ortaya koymaktadır. Dışa bağımlı olmadan kendi teknolojilerini üretirken, NANO İHA Geliştirme Projesi ve MİUS İHA sistemi ekonomik açıdan da hazineye katkı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnternet Üzerinden Para Kazanabileceğiniz 12 Altın Yöntem


Sıradaki içerik:

ASELSAN Drone MİUS İHA Sistemi Tanıtıldı