e
sv

Arılar Hakkında İlginç Bilgiler

Dünya yaşamı için hayati derecede öneme sahip olan arılar hakkında duymadığınız ve bir hayli ilginizi çekecek bilgiler...
Arılar Hakkında İlginç Bilgiler
avatar

Irfan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bal üretimden önemli bir yere sahip olan arılar dünya hayatında etkileri son derece önemlidir. Etkilerine bakıldığı zaman iklim değişimi sağlayan arıların faydaları oldukça fazladır. Arı hakkında akla gelen ilk şeylerden ilki bal üretmeleri diğeri ise insanları sokmasıdır. Arıların sadece bal üretmesi doğru bir kanı değildir. Hayatın devamlılığını sağlayan ve doğal dengenin oluşmasında en önemli yere sahip canlılardır.

Arıların Doğaya Etkisi

Arılar taşıdıkları polenler ile yaklaşık olarak 130.000 bin farklı türünün üremesine ciddi oranda katkı sağlamaktadır. Bir kovanda bulunan arıların tamamı bir günde 400 km alanı doldurarak yaklaşık olarak 1 milyon çiçeğin döllenmesini sağlamaktadırlar. Arıların olmadığı bölgelerde üreme olmayacağı için sebze ya da meyve oluşması mümkün olmayacaktır. Bu durumun devam etmesi halinde ise hayatın sonu gelecektir.

Arıların İlginç Özellikleri

Arılar Hakkında İlginç Bilgiler
 1. Vücudu yuvarlak olan arıların üzeri tüylerle kaplıdır.
 2. 6 bacağı bulunurken 2 adette kanadı bulunmaktadır. Ayrıca 5 gözü ve 2 duyargası vardır.
 3. Her arı kovanının kendisine has kokusu olmasından dolayı yabancı kovana gitmezler.
 4. Birbirlerinden farklı 3 arı sınıfı bulunmaktadır. Bunlar ise kraliçe arı, işçi arı ve erkek arılar şeklindedir.
 5. Tehlike altında olduklarını düşündüklerinde sokan arılar kısa bir süre sonra ölürler. Ölmelerinin sebebi ise iğne ile birlikte bağırsaklarının da çıkmasından kaynaklanmaktadır.
 6. Erkek arıların iğneleri yoktur.Çalışmazlar ve görevleri sadece kraliçe arıyı dölleme amaçlıdır. Dölleme sonucunda erkek arılar ölür. Aynı zamanda erkek arılar çalışmadıkları gibi balları tüketirler.
 7. Tüm işleri yapan arılar dişidir.
 8. 6 hafta gibi kısa bir ömrü olan işçi arıların kış aylarında daha fazla yaşamaktadırlar. Bunun sebebi ise kış aylarında çalışmadıklarından kaynaklanmaktadır. Kış aylarında çalışmayan arılar yazın ürettikleri bal stoklarını tüketirler. Kışın kümeler halinde tıpkı üzüm salkımı gibi durarak soğuktan korunurlar.
 9. Arılar polen toplamak için uçtuklarında 50 ila 100 çiçeği ziyaret ederler. 1 yıl boyunca bir kovan arı 30 ila 60 kg arasında polen toplamaktadır.
 10. Dünyada bilinen 16.000’den fazla arı türü bulunmaktadır.
 11. Bir kovanda 20.000 ila 60.000 arası bal arısı ve 1 adet kraliçe arıdan oluşur.
 12. Kraliçe kovan için son derece önemlidir. 4 – 5 yıl yaşayabilmektedir.Günde yaklaşık olarak 1500 – 2500 arası yumurta bırakabilmektedir.
 13. Bal arısının neslinin tükenmesi ile birlikte dünya ömrünün 4 yıl olduğu düşünülmektedir.
Arılar Hakkında İlginç Bilgiler

Sıradaki içerik:

Arılar Hakkında İlginç Bilgiler