1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Altyazı Programları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Altyazı Programları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Altyazı Programları
3

Altyazılar dizilerde, videolarda ya da oyunlarda kullanılan işitme engelli insanlar için veya farklı bir dildeki videoyu kullandığımız dile çeviren önemli yardımcılardan bir tanesidir. İnsanlara yardımcı olması için hazırlanan bu altyazıların hazırlanabilmesi için altyazı programları kullanılmaktadır. Altyazı programları bir video, film ya da oyun içerisindeki konuşmaları işitme engellilerin konuşmaları görerek anlaması için ya da farklı dildeki konuşmaların tercümesi için altyazı düzenlemek için kullanılır.

Altyazı Programları

Altyazılar bir video, oyun ya da film içerisinde gerçekleşen konuşmaların okunmasına olanak sağlar. Altyazı düzenleme programları kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler altyazının konuşmayı birebir aktarması ve altyazı ile konuşmanın eş zamanlı olarak devam etmesidir. Farklı dillerdeki konuşmaların diğer bir dile çevrilerek alt yazıya aktarılmasına da altyazı tercümesi denilmektedir. Altyazı tercümeleri bir içerikteki konuşmaların farklı bir dile tercüme edilerek alt yazıya aktarılmasıdır.

Altyazı Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar – Altyazı Programları

Altyazı Programları
Altyazı Programları

Bir film ya da belgesel seyrederken, video izlerken ya da oyun oynarken farklı dildeki bir içeriği anlamamıza yardımcı olan altyazıları hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bir görseli başka bir dile çevirerek açıklamaya dökmek kolay bir iş değildir. Bu nedenle altyazı düzenlemesi yapılırken dikkatli olunmalıdır. Altyazı hazırlarken hem konuşma dilinin içeriğine hem de altyazının hazırlanacağı dile hakim olmak önemlidir. Her dilin kendine göre özdeyişleri bulunur ve bu özdeyişlerin çeviri yapılan dilin özdeyişleri ile doğru bir şekilde eşleştirilmesi önemlidir.

Altyazı Programları
Altyazı Programları

Altyazı düzenlemesi yapılırken estetik kaygı güdülmelidir. İzleyicinin hazırlanan çeviriden haz alması amaçlanmalıdır. Ayrıca içeriğin hitap ettiği hedef kitlenin okuma pratiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Altyazının cümle uzunlukları konuşma uzunluğu ile aynı olmalı ve izleyicinin takip edebileceği bir şekilde hazırlanmalıdır. Kelime sayısı seçilirken dikkatli olunmalıdır. İmla kurallarıyla birlikte noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir. Konuşmayı önemli kılacak ögelere altyazı içerisinde yer verilmelidir.

Altyazı Düzenlemesinin Püf Noktaları

En İyi Altyazı Düzenleme Programları

 • Altyazı izleyicinin yani okuyucunun takip etmesini zorlaştıracak kadar uzun olmamalıdır.
 • Altyazı dilinde kullanılan kalıplar dilin kültürel odaklarına uygun olmalıdır.
 • Konuşmayı yapan karaktere uygun bir üslup seçilmelidir.
 • Altyazılar okuyucunun kolayca takip edebileceği formatta hazırlanmalıdır.
 • Altyazı hazırlanırken kullanılan altyazı programları formata uygun bir biçimde dikkatlice seçilmelidir.

Altyazı hazırlanırken kullanılan onlarca altyazı programı bulunmaktadır. Ancak en iyi altyazı programları kullanmak altyazının kalitesi için önemlidir.

En İyi Altyazı Düzenleme Programları

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplere ek olarak altyazıları programları videolarınızın düzenlemesini yaparken, videolarınızı kişiselleştirirken de kullanılabilir. Günümüzde videolarına altyazı eklemek ve daha sonra bu altyazıları düzenleyebilmeniz için kullanılabilen onlarca altyazı programları bulunmaktadır. Bizler sizlere altyazı programı seçerken en iyilerini kullanmanız için yardımcı olabilmek amacıyla en iyi altyazı programları listemizi hazırladık.

Altyazı hazırlarken veya düzenlemesini yaparken listemizde yer alan altyazı hazırlama ve altyazı düzenleme programları arasından dilediğinizi seçebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

1 – Subtitle Edit

Subtitle Edit programı altyazı sektöründe en iyi altyazı programı olarak bilinir. Bu program film ve video altyazılarını hedefleyen bir programdır. Aynı zamanda bir edit yani video düzenleme programı da olan Subtitle Edit bir video ya da film için altyazınızı hazırlamanıza yardımcı olur.

Bu programı kullanarak;

 • Altyazı çizgileri oluşturabilecek, ayarlamasını yapabilecek ve eşitleyebileceksiniz.
 • Program spektromları gösteren oldukça havalı bir görselleştirici ile geliyor.
 • Subtitle Edit Google Çeviri programı aracılığıyla otomatik olarak çeviri yapabilir.
 • Program ayrıca altyazıda yer alan hataları da düzeltebilen bir yazılıma sahip.
 • Ayrıca Open Office sözlüğü ile yazı denetimi de yapabilirsiniz.

Tüm bu özellikler programın birçok sağlam özelliğinden sadece birkaçı.

2 – Subtitle Workshop

Subtitle Workshop programı en iyi altyazı programları listemizde yer alan bir diğer altyazı programıdır. Bu program ile metin tabanlı altyazı dosyası oluşturabilir, düzenleyebilir ve dönüştürebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu program altyazı programları arasında kullanımı en kolay arayüze sahip program olarak öne çıkmaktadır. Program ayrıca ücretsiz altyazı programlarından en iyisi olarak gösterilmektedir. Bu özelliği ile altyazı düzenlemesine yeni başlayanlara en fazla önerilen programdır.

Subtitle Workshop programını kullanarak;

 • Altyazı API kütüphanesini kullanarak 60’dan fazla altyazı formatı oluşturabilirsiniz.
 • Program altyazı formatı açma, düzenleme, format oluşturma ve kaydetme özelliği sunar.
 • Konuşmaların aktarımının otomatik olarak zamanlanması için çok sayıda işlev ve araç özelliği bulunmaktadır.
 • Program içerisindeki en iyi araç özellikleri FPS dönüştürme, akıllı hat ayarlaması, yazı denetimi ve otomatik süre ayarlamasıdır.
 • Program otomatik olarak altyazı hatalarını tespit etme ve düzenleme özelliğine sahiptir.

3 – Jubler Subtitle Editor

Jubler editör altyazı programları arasında metin tabanlı altyazıyı düzenleme işlemi için en iyi altyazı programları arasında yer alır. Bu programı kullanarak altyazı oluşturabilir, mevcut altyazıyı düzenleyebilir, dönüştürebilir ve hassaslaştırabilirsiniz.

Programın diğer önemli özellikleri;

 • Popüler altyazı formatlarının çoğunu desteklemektedir.
 • Programı kullanarak altyazıların gerçek zamanlı önizlemesini görebilirsiniz.
 • Programda altyazı denetleyicisi ve çevirici bulunmaktadır.

Program içerisinde yazım denetimi için ASpell yazılımının son sürümü ve çoklu platforma imkan sağlayan Java 5.0 bulunmaktadır.

4 – POP Subtitle Editor

Altyazı programları listemizin bir diğer üyesi de POP Subtitle Editor programıdır. Bu program altyazıları video dosyası üzerine eklemeye izin veren kolay bir arayüze sahip programdır. Film veya video ön izlemesi yaparken metin yazabilir ve başlangıç ile bitiş sürelerini seçebilirsiniz.

Bu programda yer alan diğer özellikler ise;

 • Altyazınızın yazı tipini, rengini, boyutunu ve konumunu düzenleyebilirsiniz.
 • MPEG, AVI ve WMV dosyaları oluşturabilirsiniz.
 • Bu programı kullanarak yeni başlayan bir kişi bile videolarına altyazı ekleyebilir.

5 – En İyi Altyazı Programları : Aura Video Editor

Altyazı programları listemizin son üyesi ise Aura Video Editor programı. Bu program aracılığıyla altyazıları yönetebilir ve video düzenleme işlemi yapabilirsiniz.

Programın diğer özellikleri ise şu şekilde;

 • Program kendi videonuzu oluşturmanıza olanak sağlayan bir programdır.
 • İçerisinde dahili olarak bir altyazı editörü bulunmaktadır.
 • Videolarına çeşitli efektler uygulayabilir ve profesyonel bir video oluşturabilirsiniz.
 • Program popüler video formatlarının tamamını, film müziği ekleme ve görüntü ekleme olanağı da sunuyor.

Program video düzenleme, altyazı ekleme ve filigran ekleme özellikleri ile oldukça verimli bir program olarak öne çıkıyor. Ayrıca altyazılarınızı gerçek zamanlı önizleme imkanı da sunuyor.

Altyazı programları arasından en iyi beş tanesinin yer aldığı listemizin sonuna geldik. Sizlerde altyazı hazırlamayı veya düzenlemeyi düşünüyorsanız listemizde yer alan programlardan istediğini kullanarak altyazılarını hazırlayabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap